ABD Senatosu, Türkiye’ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD Hava Kuvvetleri için modifiye edilmesi yönünde karar verdi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD Senatosu, Türkiye’ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD Hava Kuvvetleri için modifiye edilmesi yönünde karar verdi

Abone Ol 

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, Türkiye’ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD Hava Kuvvetleri için modifiye edilmesi yönünde yetkilendirmede bulundu.

ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komitesi, 2021 Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında orijinalinde Türkiye’ye satılan 6 adet F-35 savaş uçağının ABD Hava Kuvvetleri için modifiye edilmesi yönünde yetkilendirmede bulundu.

Türkiye’nin Rusya’dan tedarik ettiği S-400 hava savunma sistemi konusunda Ankara ve Beyaz Saray’ın anlaşamaması, Türkiye’nin ortağı olduğu F-35 programında üyeliğin askıya alınmasıyla sonuçlandı.

İki ülke arasında karşılıklı restleşmelerin yaşandığı uçaklar için senato yeni bir karar aldı. Komisyon, daha önce Türkiye’ye satılan altı adet F-35’in ABD Hava Kuvvetleri (United States Air Force/USAF) konfigürasyonuna uyarlanması hususunda USAF’a yetki verdi. Alınan kararda bu yaptırımla bağlantılı olarak Türkiye’nin F-35 tedarikinde kazanılmış hakları ve Türkiye’nin bu uçakları tedarik etmek üzere ödediği para ve yatırıma ilişkin bir bilgi yer almadı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close