İLTER ailesi Karabağ'daki operasyonda başarıyla görev yaptı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İLTER ailesi Karabağ’daki operasyonda başarıyla görev yaptı

Abone Ol 

Boğaziçi Savunma tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen İLTER Dron Tespit ve Engelleme Sistemleri, Azerbaycan’ın Karabağ’da gerçekleştirdiği antiterör operasyonunda başarıyla görev yaptı.

Türkiye’nin teknolojik olarak bağımsızlaşması çalışmalarına katkı sağlamak amacıyla 2017 yılında yola çıkan Boğaziçi Savunma, başta drone tespit, takip ve engelleme sistemleri olmak üzere geliştirdiği ürünler ile hem Türk güvenlik güçleri hem de dost ve müttefik ülkeler için çözümler sunuyor.

Boğaziçi Savunma, yakın dönemde yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranıyla geliştirdiği İLTER J250 Dron Tespit ve Engelleme Sistemi ile İLTER HP Mobil Yüksek Güçlü GNSS Yanıltma ve ISM Engelleme Sistemi modellerinin teslimatını Azerbaycan ordusuna gerçekleştirmişti.

Azerbaycan kaynaklarından alınan bilgiye göre sistemler, Azerbaycan’ın Karabağ’da gerçekleştirdiği antiterör operasyonunda başarıyla görev yaptı. İLTER J250 ve İLTER HP, antiterör operasyonu sırasında Ermeni güçler tarafından kullanılan çeşitli ülkelere ait farklı tipteki dronları başarıyla tespit edip, engelledi. Böylece hem Ermeni unsurlar cephede keşif-gözetleme faaliyetinden yoksun kaldı hem de Azerbaycanlı askerlerin hayati güvenliği sağlandı.

İLTER J250

İLTER J250 ve İLTER HP

İLTER ailesinin yeni üyesi İLTER J250 Dron Tespit ve Engelleme Sistemi, sahip olduğu RF sensörler ile döner veya sabit kanatlı mini/mikro dronlara karşı tam otomatik tespit, karıştırma ve yanıltma görevlerini yerine getiriyor.

Toplamda 250 vattan yüksek çıkış gücüne sahip sistem, dahili bataryasıyla mobil ve sabit yerleşkeler için geliştirildi.

İLTER J250’nin gerçekleştirilen testler sırasında düşürdüğü dronlar.

Çoklu dron saldırılarına karşı 360 derece algılama ve engelleme yeteneğine sahip sistem, 8 kilometreye kadar algılama gerçekleştirebiliyor, GNSS bantlarında koordinat yanıltma yapabiliyor.

Koordinat yanıltma (spoofing) özelliği sayesinde otonom uçuş yapan tehditlerin engellenmesi amacıyla sahte GNSS sinyalleri yayan sistem, tehdidi korunan bölgeden istenilen koordinatlara uzaklaştırabiliyor.

İLTER’in çalışma metodolijisi şu şekilde;

 

Tespit Sistemi

  • Döner kanatlı ve sabit kanatlı alçak irtifa İHA’ları tespit eder.
  • Drone ile uzaktan kumandasının kablosuz haberleşmesini tespit eder.
  • UHF, S ve C aralığında frekans bantlarını tespit eder.

Engelleme Sistemi

  • Drone/İHA ile uzaktan kumandasının haberleşme frekans bantlarını engeller.
  • Otonom uçuşların engellenebilmesi amacıyla GNSS (GPS(L1,L2,L5), GLONASS(G1,G2,G3), GALILEO(E1,E5a,E5b,E6), BEIDOU(B1,B2,B3)) küresel konumlandırma sistemleri frekans bantlarını engeller.

Koordinat Yanıltma (Spoofing)

  • Otonom uçuş yapan tehditlerin engellenmesi amacıyla sahte GNSS sinyalleri yayar.
  • Tehdidi korunan bölgeden istenilen koordinatlara uzaklaştırır.
İLTER HP

İLTER HP Mobil Yüksek Güçlü GNSS Yanıltma ve ISM Engelleme Sistemi ise uzun etki menzili ve mobil olmasıyla güvenli bölgelerden 80 kilometreye kadar hedef noktalara karıştırma/engelleme yapabiliyor.

Sistemin etki altına aldığı hedef noktaları hesaplayan görüş hattı yazılımı ile sistem üzerindeki antenler hedefe otomatik olarak yöneliyor ve kayıpsız karıştırma, köreltme ve aldatma gerçekleştirilebiliyor. 4X4 kapalı kasa araç üzerine kurulu sistem, 24 saat kesintisiz çalışabiliyor.

Kaynak: M5 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close