ABD Savunma Bakanlığı: "Ukrayna'nın karşı saldırısında ‘düzenli’ ilerleme kaydediliyor" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

ABD Savunma Bakanlığı: “Ukrayna’nın karşı saldırısında ‘düzenli’ ilerleme kaydediliyor”

Abone Ol 

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin bugün, Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine karşı başlattığı karşı saldırıda ‘düzenli’ ilerleme kaydettiğini belirtti. Kiev’in yakında ABD’den Abrams tanklarını alacağı bilgisini paylaştı.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Austin, Ukrayna’daki Savunma Temas Grubu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“ABD’nin sağlamayı taahhüt ettiği M1 Abrams tanklarının yakında Ukrayna’ya teslim edileceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum. Kiev’in karşı saldırısı ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Cesur Ukrayna kuvvetleri, Rus saldırı ordusunun ağır şekilde güçlendirilmiş hatlarını delip geçiyor.”

Austin ayrıca, bakanlıktaki yolsuzluk skandallarının ardından bu ayın başında, Ukrayna Savunma Bakanı olarak Rustam Omerov’un atanmasını da memnuniyetle karşıladı.

Washington söz konusu tankları, ABD’nin Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden bu yana sağlamayı taahhüt ettiği 43 milyar dolarlık yardımın bir parçası kapsamında Kiev’e vermeyi vaat etti.

Tanklar, bu ayın başında duyurulduğu üzere, zırhlı araçları delebilecek kapasitede seyreltilmiş uranyum mühimmatlarıyla birlikte gönderilecek. Söz konusu mühimmatlar, daha önceki çatışmalarda kullanıldıkları bölgelerde kanser ve doğum kusurları gibi sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle tartışmalara yol açıyor. Ancak bu gibi durumlara neden oldukları kesin olarak kanıtlanamadı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close