Hint medyası, Türkiye'nin Pakistan'dan nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisi transfer etmek istediğini yazdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hint medyası, Türkiye’nin Pakistan’dan nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisi transfer etmek istediğini yazdı

Abone Ol 

Hindistan televizyonu Zeenews İndia’nın internet sitesinde yer alan habere göre 22-23 Aralık tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Pakistan-Türkiye Yüksek Düzeyde Askeri Diyalog Grubu’nun (HLMDG) 15. Toplantısı’na dikkat çekildi.

Haberde Ankara’daki zirvenin bugüne kadar askeri alanda iki ülke tarafından gerçekleştirilen en üst düzey toplantı olduğu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın jeopolitik hedeflerine ulaşabilmek için Pakistan’ın nükleer ve füze teknolojilerine güvendiği ifadelerine yer verildi.

Zeenews İndia’nın iddiasına göre toplantıda iki ülke arasında nükleer silah ve nükleer başlıklı füze teknolojisinin paylaşılması da konuşuldu. Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu doğrultuda Pakistan Ordusu Genelkurmay Başkanı Kamer Cevad Bajwa ile görüştüğü iddia edildi.

Bunun yanında Pakistan askeri heyetinin Türk Uzay Sanayisi (TAI), HAVELSAN ve ASELSAN gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teknoloji ve silah üreten firmalarla görüştüğü, füze ve diğer hava teknolojileriyle ilgilenen üst düzey Türk generalleri ve bürokratlarıyla da toplantılar yapıldığı öne sürüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2019’un eylül ayında “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum.” demiş, bu ifadeler uluslararası alanda yankı uyandırmıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close