Gabya'lara Denizgözü Ahtapot entegrasyonu devam ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Gabya’lara Denizgözü Ahtapot entegrasyonu devam ediyor

Abone Ol 

Türk donanması envanterindeki Gabya sınıfı fırkateynlere Aselsan üretimi Denizgözü Ahtapot Elektro Optik Dayrektör Sisteminin entegrasyonu devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki Gabya sınıfı fırkateynler, Aselsan üretimi Denizgözü Ahtapot Elektro Optik Dayrektör Sistemi ile modernize ediliyor. Bu kapsamda sistemin entegre edildiği ilk gemi TCG Gökçeada’dan (F-494) sonra TCG Gaziantep’e (F-490) de sistemin entegrasyonu gerçekleştirildi. TCG Gaziantep’e sistemin entegre edildiği fotoğrafçı Oğuz Eroğuz çektiği fotoğraflardan anlaşıldı.

Denizgözü Ahtapot’un entegre edildiği ilk Gabya sınıfı fırkateyn TCG Gökçeada

Denizgözü Ahtapot

Daha önce ilk iki MİLGEM ADA sınıfı korvet için T-129 ATAK’ta kullanılan ASELFLIR-300T elektro optik kamera (flır)dan devşirdiği ASELFLIR-300D’yi üreten ASELSAN, safkan bir deniz elektro optik dayrektörü sistemi için çalışmalarına 2015 yılında başladı.

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT adı verilen ürün, ASELSAN’ın denizlerdeki ilk safkan yüksek performanslı elektro optik dayrektör sistemi olarak 2018 yılında F-513 TCG BURGAZADA korveti ile kullanıma girdi. Arıdan 2019 yılında F-514 TCG KINALIDA korvetiyle ikinci DENİZGÖZÜ-AHTAPOT kullanıma alındı.

DENİZGÖZÜ-AHTAPOT, orta dalga boyunda (MWIR) çalışan termal kamera, göze zararsız lazer mesafe bulucu, renkli full HD çözünürlüklü TV kamera, renkli HD çözünürlüklü spotter kamera ve lazer designator’den meydana geliyor.

Görüntüyü 12 kata kadar yaklaştırabilen gündüz kamerası, odaklamaya bağlı olarak yatayda 2, 6.4, 13.5 ve 30 derecelik görüş açıları sunmakta. 640×512 çözünürlüğe sahip Kızılötesi kamera ise yaklaştırma oranına bağlı olarak yatayda 1, 2, 6.4 ve 13.5 derecelik görüş açılarına sahip.

Yüksek performanslı termal kamera sistemindeki sürekli optik büyütme, hassas jiroskopik stabilizasyon ve  otomatik odaklama kabiliyetleri ile  DENİZGÖZÜ-AHTAPOT, gece-gündüz farketmeksizin keşif  gözetleme ve hedef konumlama görevlerini yerine getirebiliyor.

Hedefe manuel veya otomatik odaklanabilen DENİZGÖZÜ-AHTAPOT, çoklu hedef takip özelliğine sahip. Ürün, keşif-gözetleme sistemi olsa da pek çok göreve dolaylı yoldan katkı sağlayabiliyor.

DENİZGÖZÜ- AHTAPOT, gemilerde yer alan Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ile entegre şekilde çalışarak gemi üzerinde yer alan silahlara atış kanalı oluşturabiliyor. Baş top atışlarının doğru yapılabilmesine yardımcı oluyor.

Hazırlayan: Abdullah Şentürk

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close