Fırkateyn Programı'nda tercih zamanı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Fırkateyn Programı’nda tercih zamanı

Abone Ol 

Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde de sekiz adet bulunan Oliver Hazard Perry sınıfı güdümlü füze fırkateynlerinin emekliye ayrılmasından sonra ABD, yeni bir platform arayışına girmişti.

FFG(X) Fırkateyn Programı olarak adlandırılan süreçte FREMM temelli tasarımıyla Fincantieri, Independence LCS üzerinden geliştirdiği platformuyla Austal, Huntington Ingalls, İspanyol F100 modeli ile Navantia ortaklı Bath Iron Works ve aday modeli açıklamayan Huntington Ingalls Industries yer almıştı. 20 Haziran 2019’da Teklife Çağrı Dosyası ile başlayan programda tekliflerin ulaştırılması Eylül 2019’da tamamlanmıştı. Bu kapsamda Amerikan Donanması, tercihini FREMM  ve Fincantieri yönünde belirledi ve firma ile 795 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. 10 adet platforma kadar opsiyonu bulunan Kuvvet, anlaşma tutarının 5,6 milyar Amerikan Doları’na erişebileceği belirtiliyor.

Hava savunma, elektronik harp, istihbarat toplama yüzey harbi ve denizaltı savunma harbi gibi görevleri icra edebilecek çok maksatlı bir platform ihtiyacı belirleyen Amerikan Donanması, çok sayıda ekipmanı içeren dolgun bir şartname yayımlamıştı. FFG(X) Programı kapsamında Donanma’nın tercih ettiği Fincantieri, “Yarının muharebeleri, dünün gemileri ile kazanılamaz.” mottosunu belirledi. Firmanın önerdiği tasarım, 151 metre uzunluğunda ve 19,8 metre genişliğinde. 200 mürettebatla görev yapacağı belirtilen geminin tam deplasmanının ise 7 bin 500 ton olacağı belirtiliyor. 12 megawatt gibi devasa bir güç üretim kabiliyetiyle donatılacak olan fırkateynlerde, ALaMO (Advanced Low-Cost Munitions Ordnance) akıllı mühimmat ateşleme kabiliyeti de bulunan Mk110 57 mm başüstü top, 32 adet Mk41 VLS dikey fırlatma sistemi, 16 adet NSM gemisavar füzesi ve RIM-116 RAM nokta savunma sistemleri tercih edildi. Gemiler, Raytheon üretimi AN/SPY-6(V)3 radar ve AEGIS muharebe yönetim sistemine ek olarak EASR (Enterprise Air Surveillance Radar) radar donanımı ve gelişmiş elektronik harp sistemleri ile donatılacak. Tam Entegre Köprü İdare Sistemi ile komuta edilebilecek ve Amerikan Donanması’nın fırkateyn gücünü teşkil edecek platformlar, hibrit gaz türbini-elektrik tahrik sistemi (CODLAG) sayesinde saatte 26 knot sürate erişebilecek. FFG(X)’ler, saatte 16 knot hızla 6 bin deniz mili menzile erişebilecek ve iki adet 10 ton sınıfı donanma helikopterine hizmet verebilecek kabiliyette iki adet hangara sahip olacak.

Fırkateyn Programı'nda Tercih Zamanı

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close