Çin, Kamyona Monteli Obüs'ü envantere aldı - M5 Dergi
Savunma Haberleri

Çin, Kamyona Monteli Obüs’ü envantere aldı

Abone Ol 

Kamyona monteli obüs sistemleri, maliyet etken çözümler olmaları ve hareket kabiliyetleri sayesinde uluslararası pazarda gün geçtikçe daha çok rağbet görüyor.

Çin, gerek özgün, gerekse tersine mühendislik yöntemiyle geliştirdiği platformlarla envanterini modernize etmeye ve genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan görüntülerde, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun PCL-181 kamyona monteli obüsleri Doğu Askeri Bölge’de aktif kullanıma aldığı belirlendi.

Ülkenin geliştirdiği en modern topçu sistemlerinden biri olarak lanse edilen platform, 6×6 kamyon üzerine konuşlu AH-2 52 kalibre 155 mm obüsten müteşekkil. SH-15 adıyla ihraç pazarına sunulan obüs, ilk defa 2017’de tanıtıldı. PCL-181, bilgisayarlı atış kontrol sistemi, seyrüsefer, konumlandırma ve hedefleme sistemleri gibi bileşenlere sahip. Bu sayede batarya veya müstakil olarak göreve uygun yapıda olan araçların muharebe ağırlığı yaklaşık 25 ton. Dakikada dört ila altı atım yapabilen platformların etkili menzili ise 50 kilometreye erişebilmekte. Dizel motorla tahrik edilen PCL-181; saatte 90 km hıza ve 600 km operasyon sığasına erişebilmekte.

Kamyona Monteli Obüs Envanterde

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close