Drone saldırılarına karşı milli çözüm: IHTAR - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Drone saldırılarına karşı milli çözüm: IHTAR

Abone Ol 

Günümüzde insansız hava araçlarının (İHA) harp ve savunma doktrinlerinde ciddi değişikliklere sebep olduğu bilinen bir gerçektir.

Sınıf-2 Taktik İHA’lar geliştirme ve üretimleri için devletlerin sahip olabileceği bütçeler gerektirmektedir. Bununla birlikte, terör unsurlarının satın alabileceği ya da üretebileceği nitelikte Sınıf-1 mini ve mikro İHA’lar da artan sayı ve çeşitlilikte ortaya çıkmaktadır. Bu tehdidin zaman içindeki gelişimine bakıldığında aşağıdaki eğilimler göze çarpmaktadır:

• Artan menzil ve yük taşıma kapasiteleri

• Yüksek hız ve irtifada uçabilme

• GNSS karıştırmasına karşı artırılmış direnç

• Hem sabit hem de döner kanatlı konfigürasyon

Sürekli evrilen bu tehdit karşısında karşı tedbirin de gün geçtikçe yeni yeteneklerle takviye edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yukarıda söz edilen eğilimler karşısında karşı tedbir unsurlarının da tespit ve teşhis menzillerini artırması kaçınılmaz bir sonuçtur. Güçlü sensörler, hata oranlarını azaltmakta ve İHA’ların yeterince uzaktan tespitini sağlayarak karşı tedbirin uygulanması için zaman kazandırmaktadır. Farklı sensörlerden gelen bilgiyi birleştirerek işleyecek füzyon algoritmaları de sensör başarımlarını artıracak başka bir etmendir.

ASELSAN’ın mini ve mikro İHA’lara karşı çözümü İHTAR sistemidir. İHTAR söz konusu tehditlerin tespit, sınıflandırma ve takibini gerçekleştiren ve bu tehditleri bertaraf etmek için karıştırma ve fiziksel imha sistemleri dâhil çeşitli efektörleri kullanabilen bir sistemdir.

Temel işleyiş senaryosu hava hedefinin ACAR İHA radarı ile tespit edilmesi ve akabinde radar tarafından sınıflandırılması ile başlamaktadır. İHA olarak sınıflandırılan tehditler İHTAR sisteminde bulunan elektro-optik kameralar ile takibe alınmakta ve tehdidin sınıflandırılması doğrulandıktan sonra karşı tedbir uygulanmaktadır. İHTAR temel olarak karıştırıcı karşı tedbiri uygulamaktadır. Bununla birlikte ASELSAN tarafından geliştirilmiş ŞAHİN, GÖKER, SARP ve Mobil Lazer Silah Sistemi gibi sistemlere bağlanarak fiziksel imha gerçekleştirilmesini de yönetebilmektedir.

Sabit ve Mobil İHTAR Sistemleri

İHTAR Sisteminin başarımını artırmak için akustik sensörler, DF sensörler gibi harici sensörlerle entegrasyonu gerçekleştirilmiştir. Bu sensörlerden akan bilgi komuta kontrol sistemindeki füzyon algoritmaları ile birleştirilmekte ve sensör başarımı artırılmaktadır.

İHTAR kendisini tehdidin gelişimine ve gelecekteki beklentilere göre sürekli güncelleyen bir sistemdir. Yazılım ve donanım mimarisi buna uygun şekilde oluşturulmuştur. İHTAR Sisteminin yakın zamanda kullanıma alınacak bir diğer kabiliyeti de bir ağa dahil olabilmesi, bilgi paylaşımı yapabilmesi ve gerektiğinde uzaktan yönetilebilmesidir. Bu özellik farklı kullanıcıların envanterlerinde yer alan İHTAR sistemlerini bir hiyerarşi altında toplayabilmesine, yönetebilmesine ve bütünleşik bir şekilde kullanabilmesine imkân sağlayacaktır.

Artan ve değişen ihtiyaca göre güncellenen İHTAR sistemleri yalnızca yurt içinde değil aynı zamanda yurt dışında da tercih edilen bir ürün olmuştur. Yurt dışı satışlara ilaveten uluslararası organizasyonlarda da görev alan İHTAR sistemleri geleceğin tehditlerine karşı hazırdır.

Kaynak: ASELSAN Teknoloji Blogu

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close