Bayraktar TB2'ye karşı Krasukha-4 Elektronik Harp Sistemi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Bayraktar TB2’ye karşı Krasukha-4 Elektronik Harp Sistemi

Rusya, askeri operasyonların vazgeçilmez bir parçası olarak gördüğü ve doktrin haline getirdiği Elektronik Harp alanında pek çok ürüne sahip. Bu ürünlerden biri olan KRASUKHA-4, Suriye’den Ukrayna’ya kadar Rusya’nın müdahil olduğu her bölgede en aktif kullanılan Elektronik Harp Sistemi.

Son olarak  Karabağ da devam eden çatışmalarda Ermenistan Ordusuna çok büyük zayiatlar verdiren BAYRAKTAR TB2 Sihalarını engellemek için de  KRASUKHA-4 Elektronik Harp Sisteminin bölgeye gönderildiği iddia edildi.

Tam ismi 1RL257 KRASUKHA-4 olan sistem, 1L269 KRASUKHA-2’nin geliştirilmiş versiyonu. CONCERN RADIO-ELECTRONIC TECHNOLOGIES (KRET) tarafında üretilen ve KAMAZ 6350 8×8 Taktik Tekerlekli Araç üzerine şekillenen KRASUKHA-4, elektronik harp  aracı ve komuta kontrol aracından meydana geliyor.

KRASUKHA-4, alçak dünya yörüngesindeki casus uyduları, yer radarları, GPS, haberleşme ağları, Havadan İhbar Kontrol Uçakları(AWACS) ve seyir füzeleri radar altimetrelerini karıştırmak üzere geliştirildi.

Çeşitli kaynaklarda 300km menzili olduğu belirtilen KRASUKHA-4, 8kHz – 18GHz bant aralığında çalışıyor.  360 derece yan ve 1-60 derece yükseliş açı değerlerine sahip sistem, 20 dakikada kurulup yine 20 dakika da intikale hazır hale getirilebiliyor.

 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

Back to top button
Close
Close