BARBAROS sınıfı fırkateynlerin yarı ömür modernizasyonu devam ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

BARBAROS sınıfı fırkateynlerin yarı ömür modernizasyonu devam ediyor

Abone Ol 

Türk Donanması envanterindeki Barbaros sınıfı fırkateynlerin yarı ömür modernizasyo faaliyeti devam ediyor.

“Barbaros Sınıfı Fırkateyn Yarı Ömür Modernizasyonu” projesi kapsamındaki çalışma, TCG Oruçreis’in Gölcük Tersanesi Komutanlığına 26 Ocak’ta girişiyle başladı.

Modernizasyon doğrultusunda atış kontrol radarları, gemi veri dağıtım sistemi, top atış kontrol sistemi gibi öne çıkan sistemler ile geminin adeta “beyni” olarak değerlendirilen savaş yönetim sistemi ve “kalbi” olarak nitelenen gemi veri dağıtım sistemi büyük oranda yerli ve milli sistemlerle yenilenecek.

Projenin ana yükleniciliğini ASELSAN ve HAVELSAN yaparken, TCG Oruçreis’teki montaj faaliyetlerinin 26 Mayıs 2023’te tamamlanması planlanıyor. Daha sonra modernizasyona TCG Salihreis, TCG Kemalreis ve TCG Barbaros ile devam edilecek. Çalışmaların 2026 yılına kadar bitirilmesi hedefleniyor.

Çalışmayla harekat sahasındaki durumsal farkındalığı artacak bu sınıf gemiler, diğer gemilerle daha yüksek kapasitede, daha hızlı ve güvenli bir şekilde haberleşebilecek, tehditlere karşı kendini daha fazla savunabilecek, daha uzun menzillerden daha hassas ve etkili hücum edebilecek.

Gölcük Tersanesi Komutanlığı Savaş Sistemleri Başmühendisi Deniz Yüksek Mühendis Yarbay Gürcan Özsatır da Barbaros sınıfı gemilerin ilkinin 1995 yılında TCG Barbaros ile hizmete girdiğini belirterek, gemilerin donanmanın ana vurucu unsurlarını oluşturduğunu söyledi.

Modernizasyon çalışmalarıyla gemilerin daha etkin ve caydırıcı gemilere dönüşeceğine işaret eden Özsatır, şöyle devam etti:

“Dünya üzerinde bu derece kapsamlı modernizasyon yapabilen sayılı ülkelerden biriyiz. Dolayısıyla bu durumun diğer bahriyeler tarafından ve dünya çapında takip edildiğini değerlendiriyoruz. Tamamlandıktan sonra diğer ülkelerden de talep gelebileceğini düşünüyoruz. TCG Oruçreis’e modernizasyon kapsamında toplamda 72 kilometre kablo serilecek ve 800 metre civarında da boru devresi çekilecek.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close