Japonya Savunma Bakanlığı'ndan, Rusya ve Çin'e karşı 40 milyar dolarlık bütçe talebi! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Japonya Savunma Bakanlığı’ndan, Rusya ve Çin’e karşı 40 milyar dolarlık bütçe talebi!

Abone Ol 

Japonya Savunma Bakanlığı 40 milyar dolarlık bir bütçe talep ederek Ukrayna’daki savaşa işaret etti.

Japonya’nın savunma harcamaları son on yılda neredeyse her yıl arttı, ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi ve Çin’in Tayvan üzerindeki artan baskısının ardından daha fazlası için adım atılmaya başlandı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, savunma sanayi alanında kapsamlı güncellemeler sözü verdi ve Japonya Savunma Bakanlığı, silahlı insansız hava araçları ve hipersonik füzeler üzerine araştırmaları içeren bir talep listesi açıkladı.

Japonya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Uluslararası toplum, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük zorluklarla karşı karşıya. Dünya yeni bir kriz dönemine girerken mevcut düzen de ciddi zorluklarla karşı karşıya”  ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık açıklamanın ardından ise, yeni talepleri doğrultusunda Nisan 2023’ten başlayacak olan Japonya mali yılı için rekor bir artış talep ederek 5,59 trilyon yen (40 milyar dolar) bütçe talep etti.

Bu rakamın ayrılması Japonya’yı, ABD ve Çin’den sonra Hindistan’a rakip, İngiltere ve Rusya’yı geride bırakan üçüncü en büyük askeri harcama yapan ülke haline getirebilir.

Japonya’da savunma bütçesi geleneksel olarak GSYİH’nın yüzde biri civarındaydı. Nihon Üniversitesi’nde savunma politikası uzmanı olan Generali Nozomu Yoshitomi AFP’ye verdiği demeçte, “Japonya şu anda güçlü bir Çin’e doğrudan maruz kalan savunmasız bir ülke” açıklamasında bulundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close