BAE ve Blackwater bağlantılı Maltalı silah satıcısı AB’nin Libya’ya yönelik ambargosunu ihlal ediyor - M5 Dergi
Savunma Haberleri

BAE ve Blackwater bağlantılı Maltalı silah satıcısı AB’nin Libya’ya yönelik ambargosunu ihlal ediyor

Abone Ol 

Maltalı bir silah tüccarı olan, BAE ve Blackwater ile de ilişkisi bulunan James Fenech, Avrupa Birliği tarafından Libya’da uygulanan silah ambargosuna uymamaktan dolayı mahkemeye verildi.

41 yaşındaki James Ferench’in uluslararası yaptırımları atlatmak ve özel paralı askerleri yetkililere haber vermeden savaştan zarar görmüş Libya’dan nakletmek için 2 adet askeri sınıf rijit gövdeli şişme bot (RHIB) kullandığı iddia edildi.

DefenceTurk’te yer alan habere göre, geçen Ağustos ayında Bingazi’nin yaklaşık 150 kilometre güneyindeki limanda veya Libya’nın Az-Zuwaytinah kentinde, Libya’da bulunan gizemli Malta kayıtlı bir tekne, ülke içerisine ve ülke dışına insanları gizlice insan sokmak için kullanıldığına dair şüphe uyandırdı ve Libya makamlarını soruşturma başlatmak üzere harekete geçirdi.

RHIB’lerin bulunduğu bölge. Bölgede ayrıca enerji santralleri de mevcut.

O zamanlar, Libya haber siteleri teknenin Malta Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğuna dair yanlış haber yapmışken, Libya basınının bazı bölümleri özel kuvvetlerin veya istihbarat ekiplerinin bölgeye feribotla gönderilmesinde kullanılmış olabileceğine dair spekülasyon yaptı..

Cuma öğleden sonra, 5 Maltalı erkek, Fenech ve yaşları 63, 47, 45 ve 44 olan 4 kişi o gemiyi ve onunla aynı olan bir diğerinde bulunuyorlardı ve hepsi Valletta’daki mahkemede Libya’ya yönelik uygulanan yaptırımları bozmaktan dolayı suçlandı.

Savcılığa göre Fenech, bir Birleşik Arap Emirlikleri merkezli şirket ile Libya’ya paralı askerlerin taşınmasına yönelik sözleşme imzaladı. Bunun ilgili makamların izni olmadan yapıldığı iddia ediliyor.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Malta Polisi Terörle Mücadele biriminden sorumlu George Cremona, soruşturmada olası kara para aklamanın da araştırıldığını söyledi.

Yurtdışı yargılamalara gönderilen evraklarla birlikte finansal bilgilere dair bir haciz kararı talep edildi.

Polis, Fenech’e bağlı varlıkların dondurulması talebinin mahkemeler tarafından da kabul edildiğini söyledi.

Denizde terk edilen RHIB’ler

Fenech, sözleşmenin “acil tahliye” için olduğu konusunda ısrar ediyor; ancak Times of Malta, araştırmacıların olayın Libya’ya bir silah sevkıyatını izlediğine inanılan özel paralı askerlerle daha fazla bağlantılı olduğuna inandıkları konusunda bilgilendirdi. Konuyla ilgili polis soruşturmaları devam etmektedir.

Kaynaklar, 2 adet RHIB’den birinin motor problemleri yaşadıktan sonra denizde terk edilmiş olduğunu söyledi. Yetkililer bölgeye geldiğinde, botlarda bulunanlar gerekli evraklara sahip olmadıkları için geçici olarak gözaltına alındı.

Soruşturmayı yürüten müfettişler, RHIB’lerin Malta merkezli bir gemi kiralama şirketi olan Standard Charters’a ait olduğunu belirledi.

Standard Charters, James Fenech’in sahip olduğu Unified Global Services Group şemsiyesi altında bulunan şirketler ağının bir parçasını oluşturuyor.

Fenech’in Fieldsports Ltd şirketi, en yüksek teklifi veren kişiye askeri ve taktik teçhizat sağlayan bir silah ticareti şirketidir.

ABD’li Blackwater Paralı Askerleri ile Olan Bağlantı

James Fenech bir zamanlar Irak’ta savaş suçları işlemiş eski özel paralı askeri Erik Prince ile mühimmat üretmek ve satmak için ayarlanmış bir girişimde ortaklık kurmuştu.

Avrupa Parlamentosu tarafından 2007’de hazırlanan bir raporda, Malta’nın o zamanlar Prince’in daha önce Blakwater olarak bilinen paralı askerlik şirketi için operasyonel temel oluşturduğunu tespit etmişti.

Prince tartışmalara yabancı bir kimse değil. Politico’ya göre, ABD Adalet Bakanlığı şu anda Prince’in 2016 ABD seçimlerine Rusya’nın müdahalesi soruşturması sırasında ABD Kongresini yanlış yönlendirdiği iddialarını inceliyor.

James Fenech ve Blackwater Ammunition

James Fenech’in Bağlantılı Olduğu Firmalar/Şirketler

 • Sovereign Global Solutions
 • Sovereign Charterers Ltd
 • Security Solutions Holding Ltd
 • Sarkar Holdings Ltd
 • Sarkar Defence Solutions Ltd
 • RAE Malta Ltd
 • P. B. M. Ltd
 • MAJ Properties Ltd
 • Fieldsports Logistic Solutions Ltd
 • Fieldsports Ltd
 • Dom s F&B Investments Ltd
 • ArmorPro 360 Ltd
 • Unified Global Services Group

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close