ARES Tersanesi'nden ÇAKIR füzesi entegreli yeni nesil çözümler: ARES 32 PREDATOR & DAGGER - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ARES Tersanesi’nden ÇAKIR füzesi entegreli yeni nesil çözümler: ARES 32 PREDATOR & DAGGER

Abone Ol 

Türkiye’nin lider tersanelerinden ARES, deniz harekatından fark yaratacak yeni bir ürün ortaya çıkardı.

Hızlı ve sağlam askeri gemileriyle tanınan ARES Tersanesi, deniz harekat sahasındaki önleme algısını önemli ölçüde değiştirecek yeni nesil önleyici bir çözüm sunuyor.

Yeni 32 metrelik deniz araçları, Deniz Durumu-6 koşullarına kadar hızlı önleme ve vur-kaç görevleri için 45 deniz milinin üzerinde hıza ve çok yüksek manevra kabiliyetine sahip. 2.000 deniz mili üzerinde menzili bulunana gemiler, donanamalar ve sahil güvenlik kurumlarının envanterindeki mevcut hızlı taarruz gemisi çözümlerine meydan okuyarak, Münhasır Ekonomik Bölgelerden (MEB) daha fazla operasyonel kapsama alanına sahip.

ARES 32 önleme gemisi, gemideki faydalı yüklere göre aynı tasarıma sahip iki varyantta geliştirildi. ARES 32 PREDATOR; ROKETSAN’ın yeni nesil, 150 km’nin üzerinde etkili menzile sahip olan  iki adet tek kanisterli ÇAKIR seyir füzesi ile donatıldı. DAGGER varyantında ise ek oalrak dört hücreli 8+ km menzile sahip L-UMTAS lazer güdümlü füzeler bulunuyor. ARES 32 PREDATOR & DAGGER, daha yakın mesafeli deniz veya kara hedefleri için ön güvertede 25 mm veya 30 mm uzaktan kumandalı stabilize silah sistemlerine de sahip.

Ayrıca korsanlar, kaçakçılar veya yasadışı insan kaçakçıları gibi asimetrik tehditler için üst güvertede iki adet 12,7 mm’lik makineli tüfek bulunmakta.

ARES’in son teknoloji tasarım çözümü sayesinde gemiler çok düşük RCS ve kızılötesi imzaya sahip.

İhracat Kapısı Açık

ARES Tersanesi CEO’su Utku ALANÇ, yeni ürün lansmanı hakkında şu açıklamayı yaptı: “ARES 32 PREDATOR ve DAGGER’ı şu anda son kullanıcı bilgileri gizli olan Orta Doğu ve Afrika’dan gelen iki sağlam ve ciddi talep üzerine geliştirdik. . Hızlı ve sağlam denizcilik çözümlerindeki engin deneyimimiz sayesinde, ARES 32 önleyicileri yakında deniz harekât sahasında oyunun kurallarını değiştirecek yeni unsurlar olacak. Bu yeni nesil önleyiciler ile Türk füze üreticisi ROKETSAN ile iş birliği içinde mevcut hızlı taarruz aracı çözümlerine meydan okuyarak önleme algılarını değiştireceğiz.”

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close