Letonya, Litvanya ve Estonya'dan Almanya'ya, Ukrayna'ya Leopard tankları gönderme çağrısı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Letonya, Litvanya ve Estonya’dan Almanya’ya, Ukrayna’ya Leopard tankları gönderme çağrısı

Abone Ol 

Reuters’in bildirdiğine göre Letonya, Estonya ve Litvanya’dan oluşan Baltık ülkeleri, Ukrayna’da Avrupa’ya karşı artan tehdide karşı, Leopard ana muharebe tanklarının Ukrayna’ya gönderilmesi için Almanya’ya ortak bir çağrıda bulundu.

Reuters’da yer alan bilgilere göre; Letonya, Estonya ve Litvanya’dan oluşan Baltık ülkeleri, Kiev’e yardım konusunda daha hızlı hareket edilmesi için Almanya’ya baskı yapmaya başladı.

Estonya Dışişleri Bakanı sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada; “Biz, Estonya, Letonya ve Litvanya Dışişleri Bakanları olarak Almanya’yı Ukrayna’ya Leopard tankları sağlamaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Eva-Maria Liimets; “Bu adım, Rus saldırganlığını durdurmak, Ukrayna’ya yardım etmek ve Avrupa’da barışı hızla yeniden sağlamak için gerekli. Avrupa’nın önde gelen gücü olarak Almanya’nın bu konuda özel sorumluluğu var.” açıklamasında bulundu.

Açıklama, Almanya ve Batılı müttefiklerin, Berlin’in Leopard 2 tanklarını Ukrayna’ya göndermeyi kabul edip etmeyeceği veya onlara sahip olan diğer ülkelere izin verip vermeyeceği konusunda bir karara varamaması konusundaki tereddütleri arasında gerçekleşti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close