Amerika'nın Sessiz Avcısı: Seawolf Sınıfı Denizaltı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Amerika’nın Sessiz Avcısı: Seawolf Sınıfı Denizaltı

Abone Ol 

SEAWOLF sınıfı denizaltılar, şimdiye kadar yapılmış en iyi denizaltılar olmaları amacıyla tasarlandılar.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Los Angeles Sınıfı saldırı denizaltılarının yerini almak ve Amerika’nın su altı alanındaki üstünlüğünü korumak için tasarlanan sınıf, maliyet aşımlarından dolayı büyük zorluklar yaşadı.

Seawolf Sınıfı Denizaltılar, şimdiye kadar yapılmış en iyi denizaltılar olsa da az sayıda inşa edildi. Pek çok açıdan, denizaltıların F-22’si denilebilecek denizaltılar, yaygın olarak dünyanın en iyisi olarak kabul ediliyorlar.

1980’lerin sonunda ABD Donanması bir krizle karşı karşıya kaldı.

1980’de Sovyetler Birliği, Walker Ailesi’nin casus çetesinden, donanmanın denizaltılarını aşırı pervane gürültüsüyle takip edebileceği bilgisini almıştı. Sovyetler Birliği, daha iyi pervaneler yapmak için gelişmiş Batı makineleri aramaya başladı. 1981 yılında, Japon Toshiba şirketi pervaneli freze makinelerini Norveç Kongsberg şirketi aracılığıyla Sovyetler Birliği’ne sattı.

1980’lerin ortalarında, Sovyetler Birliği’nin yeni mekanizması kendini hissettirmeye başladı. Yeni Akula sınıfı denizaltılar “gürültü profillerinde keskin bir düşüş” yaşadı.

ABD Donanması, Akula sınıfının tehdidiyle mücadele etmek için Akula’lara, Seawolf Sınıfı nükleer saldırı denizaltılarıyla karşılık verdi.

Seawolf Denizaltıları, derin dalış basınçlarına daha iyi dayanacak şekildeki iki inç kalınlığında olan HY-100 çelik alaşımlı gövdeler ile tasarlandı. HY-100 çeliği, Los Angeles sınıfında kullanılan HY-80’den kabaca yüzde 20 daha güçlü. Sonuç olarak, denizaltılar iki bin fite kadar derinliklere dalabiliyor ve ezilme derinliği olarak ise 2.400 ila 3.000 fit arasına kadar dayanıklılık gösterebiliyor.

Seawolf Denizaltıları, iki buhar türbini ile toplam 52.000 şaft beygir gücüne kadar destekleyen Westinghouse S6W nükleer reaktörüyle çalıştırılıyor. Sınıf ayrıca, pervaneler üzerinde pompa-jet itici de kullanarak birinci sınıf Amerikan denizaltısı haline getirildi. Bir Seawolf; yüzeyde on sekiz knot, su altında ise 35 knot hıza kadar ulaşabiliyor.

Bu gelişmelerle elde edilen denizaltı, ABD Donanması’ndaki revize edilmiş olan Los Angeles Sınıfı denizaltılarından on kat, orijinal Los Angeles sınıfı denizaltılardan ise şaşırtıcı derecede tam yetmiş kat daha sessiz.

Sonuç olarak; Seawolf Sınıfı Denizaltılar olağanüstü denizaltılar haline geldi. Ancak geliştirme sırasındaki Soğuk Savaş zihniyeti, yüksek seviyeli bir tehdidi karşılamak için yüksek performans isteği yüksek maliyetleri de beraberinde getirdi.

Seawolf Sınıfı Denizaltıların maliyeti, Soğuk Savaş sonrası donanmayı Virginia sınıfı denizaltı üretmeye zorladı. Fakat küçük bir Seawolf Filosu, hala ABD Donanması denizaltı kuvvetlerinin çok yararlı bir parçası ve Virginia sınıfının bile karşılayamayacağı yeteneklere sahip olarak varlığını sürdürüyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close