ABD'den kıtalararası balistik füze denemesi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’den kıtalararası balistik füze denemesi

Abone Ol 

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, Minuteman 3 kıtalararası balistik füzesini Kaliforniya’daki Vanderberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden fırlatarak test etti.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güneyinde yer alan Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü’nden balistik füze olan Minuteman 3’ü test ettiğini duyurdu.

Kıtalararası balistik füzenin 6 bin kilometreden fazla uçarak Marshall Adaları’nda bir mercan adası olan Kwajalein Atoll’daki önceden belirlenen hedefe isabet ettiği kaydedildi.

Uzmanlar, Uzay Kuvvetleri Komutanlığı’nın bu testinin, Rusya’nın RS-28 Sarmat kıtalararası balistik füzelerinin ilk seri teslimatlarının 2021’de başlayacağının açıklamasının ardından geldiğini, kıtalararası balistik füze gücüne sahip iki ülkenin karşılıklı olarak birbirlerine misilleme yaptıklarını belirtti.

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında da Rusya’nın nükleer başlık taşıyabilen Topol-M adlı kıtalararası füzesinin testlerine karşılık olarak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri, yine bir Minuteman 3’ü test ettiğini duyurmuştu.

MINUTEMAN KITALARARASI BALİSTİK FÜZESİ

LGM-30 Minuteman, ABD yapımı (Boeing) kıtalararası balistik bir füze olup yaklaşık 12 bin kilometre menzile, 30 mach (ses hızının 30 katı) hıza sahip. Bin 200 kilometre irtifaya çıkabilen füze 90 ton ağırlığında. Dağınık tertipteki sabit beton mevzilerde ve demiryolu trenlerinde seyyar olarak kullanılan, nükleer harp başlığı ile teçhiz edilmiş, üç kademeli, katı yakıtlı, benzer balistik füzelerden daha basit, daha küçük ve hafif. Yüksek derecede otomatik, uzak harekâtta bulunacak şekilde imal edilmiştir. LGM-30 Minuteman III sürümü çok sayıda bağımsız olarak hedeflerine yöneltilebilen dönüş bölmeleri bırakabilir ve bunların nüfuz etme gücü hedeflere etkili olur. Amerika’nın karada üslenmiş tek kıtalararası balistik füzesidir. Açık kaynaklardan elde edilen son bilgilere göre Washington, en az 2020’nin sonuna kadar kullanılabilecek 450 füzeyi elinde bulunduruyor.

ABD UZAY KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası olarak da bilinen 2020 savunma bütçesini onaylaması ile birlikte ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı da resmen kurulmuş oldu.

ABD ordusu, kara, hava, deniz, deniz piyadeleri ve sahil güvenlik komutanlıkları olarak 5 ana askeri hizmet komutanlığına ayrılıyordu. Uzay Kuvvetleri Komutanlığı ile birlikte bu komutanlıkların sayısı 6 oldu.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close