ABD'den balistik füze testi - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD’den balistik füze testi

Abone Ol 

Gerek faydalı ömrünü dolduran sistemlerin yerini alması için, gerekse yeni ihtiyaçlar kapsamında yeni nesil balistik füze geliştirme ve test çalışmaları devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen imalatçılarından Lockheed Martin, geçtiğimiz günlerde atışlı test faaliyetlerine bir yenisini ekledi. Amerikan Kara Kuvvetleri’nin Precision Strike Missile (PrSM / Hassas Güdümlü Füze) Programı kapsamında deneme, New Mexico’da konuşlu White Sands Füze Atış Alanı’nda gerçekleştirildi. Testin, Teknoloji Geliştirme ve Risk Azaltma Fazı dâhilinde planlanan üçüncü ve son atış olduğu belirtildi.

HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System / Yüksek Hareketlilikli Topçu Roketi Sistemi) sisteminden fırlatılan PrSM’nin, 85 km menzildeki hedefine oldukça kararlı bir uçuş ile ulaştığı ve söz konusu alanı yüksek hassasiyetle imha ettiği açıklandı. Yeni nesil bir satıhtan-satıha füze olan PrSM, M142 HIMARS ve M270 MLRS platformlarından fırlatılabiliyor. Duyarsız yapıda olmasıyla emniyet katsayısını artıran füze, modüler yapısı sayesinde ihtiyaca uygun çözümler sunuyor. Sistem, 499+ km menzilde etkili olabiliyor.

Balistik Füze Testi

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close