MİLGEM'in yerli gözü: Ahtapot - M5 Dergi
GenelSavunma Haberleri

MİLGEM’in yerli gözü: Ahtapot

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetleri, yerli üretim sistemlerle gücüne güç katıyor. Türk savunma sanayii ürün gamı, her geçen gün büyümesini sürdürüyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın elektro-optik dayrektör sistemi ihtiyaçları kapsamında geliştirilen DenizGözü-Ahtapot seri üretim hattından çıkan ilk iki sistemin fabrika kabul testleri tamamlandı. Anadolu Ajansı’nın haberine göre platformların fabrika testleri tamamlandı. Donanma’nın ihtiyaçları doğrultusunda tasarım faaliyetlerine başlanan Ahtapot’un ilk iki prototipi hâlihazırda MilGem’in üç ve dördüncü platformları olan TCG Burgazada (F 513) ve TCG Kınalıada (F 514) korvetlerinde aktif olarak kullanılıyor.

TCG Anadolu (L 400)’da da kullanılacağı belirtilen DenizGözü-Ahtapot, tamamen gemilerin kullanımına yönelik tasarlandı. Öncülü ASELFLIR-300D’nin yerini alması için geliştirilen sistem, daha geniş açılı görüntü ve daha yüksek çözünürlük gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor. 20 km menilde lazer mesafe ölçüm imkânı sunan Ahtapot, termal kamera, TV kamera ve spotter kamera gibi farklı görüntüleyicilerin ihtiyaç kapsamında kullanımını sağlıyor.

C4Defence’da yer alan habere göre, termal kamerada otomatik hedef tespiti, görüntü optimizasyonu gibi özelliklere sahip olan sistem, hassas stabilizasyon sistemi sayesinde sert deniz ortamında bile etkin kullanım imkânına sahip.

MİLGEM'in Yerli Gözü: Ahtapot

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close