ABD Ordusu Tarafından Finanse Edilen Proje: Savaş Alanı Telepatisi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu Tarafından Finanse Edilen Proje: Savaş Alanı Telepatisi

Abone Ol 

ABD Ordusu Araştırma Ofisi Program Yöneticisi Hamid Krim; sistemin örnek olarak bir askere mola vermesi gerektiğini bildiren stres ve yorgunluk sinyalleri gönderebildiğini söylüyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

ABD Ordusu tarafından finanse edilen bir araştırma projesi, askerlerin operasyonlar sırasında birbirleriyle sessizce iletişim kurmasına izin verecek teknolojinin geliştirme aşamasında olduğunu ortaya koydu.

Araştırma kapsamında; ABD ve İngiltere’deki üniversitelerinden oluşan araştırmacılar, hangi beyin sinyallerinin hangi hareket veya davranışla ilgili sinyalleri yönlendirdiğini belirlemek için bir algoritma kullandı ve ardından bu sinyalleri davranışla ilgisiz diğer sinyallerden ayırt etti.

Bunun büyük başarı olduğunu aktaran proje sonuç raporu göre; bir sonraki adım bu teknoloji ile yalnızca iki beyin sinyalini ayırmakla kalmayıp aynı zamanda askerlerin beyinlerine ilgili geri bildirimler gönderebilecek ölçüde yorumlayarak ve problemlerden önce düzeltici önlem almalarına olanak verecek düzeyde geliştirmek.

Ordu Araştırma Ofisi Program Yöneticisi Hamid Krim, örneğin bir askere mola vermesi gerektiğini bildiren stres ve yorgunluk sinyalleri gönderebildiğini söylüyor.

Teknolojinin potansiyeli hakkında daha fazla bilgi vermeyen Krim, araştırmacıların bilgisayarların ve insan beyninin etkileşime girmesine izin verecek teknolojiyi geliştirebileceklerini, böylece askerlerin savaş alanındaki bir bilgisayar aracılığıyla birbirleriyle sessizce iletişim kurabileceklerini açıkladı.

Beş yıllık program, ABD Ordusu tarafından 6,25 milyon dolarlık bir bütçe ile finanse edildi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close