Venezuela'dan Dünyada Bir İlk: "Yüzde 100 Kripto Para Petro'ya geçiyoruz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Venezuela’dan Dünyada Bir İlk: “Yüzde 100 Kripto Para Petro’ya geçiyoruz”

Abone Ol 

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede hiper enflasyonla mücadele amacıyla yüzde 100 dijital paraya geçmeyi ve kağıt parayı tamamen tedavülden kaldırmayı planladıklarını açıkladı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Venezuela’nın ulusal kripto parası Petro 2018’de piyasaya sürülmüştü. Maduro, ABD’nin yaptırımlarına atıfla “Fiziksel para birimimize karşı bir savaş var. Bu yıl dijital ekonominin kapsamını geliştireceğiz. Hedefimiz yüzde 100 dijital ekonomi” dedi.

Ülkedeki finansal işlemlerin yüzde 77’sinin banka kartlarıyla, yaklaşık yüzde 19’luk kısmının dolarla gerçekleştiğini belirten Maduro, işlemlerin sadece yüzde 3,4’ünde nakit para kullanıldığına dikkat çekti.

Ulusal para birimi bolivarın son üç yılda yüzde 99 değer kaybetmesi nedeniyle Venezuela’da nakit para kullanımı giderek azalıyor. Hükümet, hiperenflasyonun ABD yaptırımlarıyla daha da kötüleştiğini, ABD’nin Venezuela’nın petrol satışını ve yurtdışındaki altın rezervlerine erişimini engelleyerek Venezuela ekonomisine büyük zarar verdiğini vurguluyor.

Maduro, 2018’de piyasaya çıkan Petro’nun fiyatının bir varil Venezuela petrolünün fiyatına bağlı olacağını açıklamıştı. Ülke, uluslararası ve yurt işi işlemlerde ve petrol ticaretinde Petro’yu kullanarak ABD yaptırımlarını aşmayı amaçlıyor.

ABD ve AB, Venezuela’nın varlıklarını serbest bırakmayı reddetti

Öte yandan Nicolas Maduro, Batılı ülkelerin Venezuela’nın Kovid-19 aşısı satın almak için kullanabileceği fonlara erişimi engellemeye devam ettiğini söyledi.

Maduro, ülkesinin koronavirüs aşısısı alabilmesi için Dünya Sağlık Örgütü aracılığıyla ABD ve AB’den Venezuela’nın varlıkları üzerindeki dondurma kararını kaldırılmasını istediklerini ancak bu talebin geri çevrildiğini belirtti.

ABD ve AB ülkeleri, yaptırımlar kapsamında Venezuela’nın yurtdışındaki varlıklarını dondurma kararı almıştı.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close