ABD, 'İnsansız Sualtı Mayın Tarama Gemisi'ni patlama şoku testine soktu - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, ‘İnsansız Sualtı Mayın Tarama Gemisi’ni patlama şoku testine soktu

Abone Ol 

ABD Donanması, yeni insansız mayın tarama gemisinin sualtı patlama şoku testini tamamlayarak sistemin tehlikeli ortamlarda dayanıklılığını ve yeteneklerini ölçtü.

-The Defense Post’ta yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Aberdeen Test Merkezi ve Deniz Yüzey Harp Merkezi, Textron tarafından geliştirilen, “kıyıdaki savaş gemilerinden barındırılabilen, kıyıdan veya gemilerinden çalıştırılabilen” insansız mayın tarama sistemini  test etti.

Değerlendirme, sistemin bu yıl planlanan ilk işletim kapasitesini sağlamak için yapılan bir dizi testin parçasıdır. Donanma, eskiyen Avenger sınıfı mayın tarama gemilerini ve MH-53E Sea Dragon helikopterlerini değiştirmek için dört tane sipariş etti.

İnsansız Etki Süpürme Sistemi

UISS, Textron’un Ortak İnsansız Yüzey Aracına, alüminyum gövdeli bir mayın karşı önlemi insansız yüzey aracına (MCM USV) ve akustik ve manyetik mayınlara karşı koymak için çekilen bir mayın tarama yüküne dayanmaktadır.

Deniz Deniz Sistemleri Komutanlığı yetkilisi Colleen E. O’Rourke, 2017 yılında UISS’İN, “kavitasyon yoluyla bir akustik kaynak oluşturan ve özel kablonun bir elektromanyetik alan yaratan, değiştirilmiş bir Mk-104 akustik cihazı çeken bir manyetik kablo içerdiğini” açıkladı. Bu iki yayıcının çıktısı, mayın patlaması için mayın alanlarını bulmak için uygun alanları üretir.”

Bir eskort gemisi eşliğinde İnsansız Mayın Tarama Sistemi, Kasım 2019’da Güney Florida kıyılarında bir Operasyonel Değerlendirme görevi için yola çıkıyor.

Ek MCM yetenekleri için modüler faydalı yüklerle konuşlandırılabilen MCM USV, “hacim ve dip mayın benzeri nesnelerin tespiti, tanımlanması, sınıflandırılması ve yerelleştirilmesi” için AQS-20C çekilen mayın avı sonarının entegrasyon testinden geçiyor.

LCS Görev Modülleri Program Yöneticisi Kaptan Godfrey “Gus” Weekes, “bu testlerin tamamlanmasının MCM USV’nin kapasitesini ve esnekliğini gösterdiğini ve program için kritik bir kilometre taşı olduğunu” belirtti.

“MCM USV, MCM görev paketinin merkezinde yer alıyor ve bu test, MCM görev paketi IOT&E ve saha oluşturma için attığımız son adımları gösteriyor.”

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close