ABD ile Hindistan arasında donanma helikopteri anlaşması - M5 Dergi
Savunma Haberleri

ABD ile Hindistan arasında donanma helikopteri anlaşması

Abone Ol 

Bölgede artan gerilim, ekonomik ömrünün sonuna gelen platformlar ve deniz egemenlik alanlarında hakimiyetin pekiştirilmesi gibi nedenlerle Hindistan, donanma yatırımlarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz dönemlerde Hindistan ile donanma helikopteri tedariki için anlaşma imzalayan ABD, platformların üretim safhası için harekete geçti. Amerikan Donanması, FMS kapsamında Hint Donanması’na 21 ve öz kullanımı için tedarik edilen üç MH-60R Seahawk’ın imalatı için Lockheed Martin iştiraki olan Sikorsky ile 904,8 milyon Amerikan Doları tutarında anlaşma imzaladı. Teslimat süreci 2024’e kadar devam etmesi planlanan hava araçlarının Hindistan’a toplam maliyeti, 791,7 milyon Amerikan Doları olarak açıklandı.

Gemi konuşlu olarak görev yapan MH-60R farklı ülkelerce tercih edildi. Platformlar, havadan satha füze, torpido, sonoboy, daldırma sonarı ve yüzey tarama radarı gibi donanımlarla denizaltı savunma harbi ve yüzey harbi görevlerinin yanı sıra malzeme nakli ve arama-kurtarma operasyonlarını ifa edebiliyor.

C4Defence’da yer alan habere göre, teslimatlarla birlikte Hindistan envanterindeki Sea King Mk42B/C ve Ka-28 helikopterleri, yerlerini MH-60R Seahawk’lara bırakacak.

Donanma Helikopteri Anlaşması

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close