ABD Hava Kuvvetleri Afrika'da Counter-Drone Mikrodalga Sistemini Test Etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Hava Kuvvetleri Afrika’da Counter-Drone Mikrodalga Sistemini Test Etti

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri’nde görev alan bilim adamlarından Richard Joseph, Hava Kuvvetleri’nin Afrika’da “gerçek dünya ortamında”, Taktiksel Yüksek Güçlü Mikrodalga Operasyonel Yanıtlayıcı (THOR) olarak adlandırdıkları ve Droneları etkisiz hale getiren mikrodalga teknolojisini test ettiklerini açıkladı.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

Joseph “Yakın zamanda Afrika’ya, temel savunmamız için mikrodalga teknolojisine dayalı bir test sistemi yerleştirdik. Amaç, insansız hava araçlarının veya drone sürülerinin performansını bozup yok edebilmek. Kapsamlı bir şekilde test edildi ve oldukça iyi çalışıyor. Onu çalışırken izledim, gerçekten oldukça etkileyici.” açıklamasında bulundu.

Richard Joseph; THOR’un ne zaman operasyonel olarak yayılmaya hazır olabileceğine dair ayrıntılar vermeyi ise reddetti. Ancak teknoloji gelişiminin devam ettiğini ve THOR’un yeteneklerinin her geçen gün arttırıldığını söyledi.

THOR, Hava Kuvvetleri Araştırma Laboratuvarı (AFRL) tarafından tasarlandı ve AFRL’nin geçen aylarda Daho merkezli Black Sage’den satın aldığı bir radarı kullanıyor.

THOR testi de dahil olmak üzere hizmet alanı deneylerine liderlik eden Hava Kuvvetleri Stratejik Gelişim Planlama ve Deney Ofisi (SDPE), Nisan ayında Raytheon’un Yüksek Enerjili Lazer (HELWS) ve Yüksek Güçlü Mikrodalga (PHASER) prototiplerini test etmek için denizaşırı ülkeler için konuşlandıracağını duyurdu. Son olarak, AFRL orta ve uzun menzillerde hedefleri yenmek için tasarlanan Karşı Elektronik Yüksek Güçlü Mikrodalga Genişletilmiş Menzilli Hava Üssü Hava Savunması (CHIMERA) üzerinde de çalışıyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close