Yunanistan ABD'den 35 adet UH-60M Black Hawk satın aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunanistan ABD’den 35 adet UH-60M Black Hawk satın aldı

Abone Ol 

Yunanistan Hükümeti, ABD’den 35 adet UH-60M Black Hawk helikopteri alımını resmen onayladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 2023 yılında onaylanan yabancı askeri satışın 1.95 milyar dolar değerinde olacağı tahmin ediliyor.

Verilen bilgilere göre anlaşma, helikopterlerin Yunan Ordusuna sorunsuz entegrasyonunu sağlamak üzere personel eğitimi ve eğitim ekipmanlarını da kapsayacak.

Sikorsky Başkanı Paul Lemmo anlaşmanın Yunanistan’ın savunma modernizasyonu çabalarını destekleyeceğini ve yeni helikoprlerin Yunanistan tarafından ulusal ve müttefik güvenlik görevlerinde kullanılacağını belirtti.

Lemmo yaptığı açıklamada; “Çok rollü Black Hawk helikopteri eşsiz bir küresel birlikte çalışabilirlik sağlayarak Yunanistan’ın ve tüm NATO üyesi ülkelerin caydırıcı kabiliyetini önemli ölçüde artırıyor” ifadelerini kullandı.

Helikopterlerin tahmini teslim tarihi henüz açıklanmadı.

UH-60M Black Hawk

UH-60M’ler 1970’lerde Lockheed’e ait Sikorsky tarafından benzerlerine kıyasla önemli performans, beka kabiliyeti ve güvenilirlik iyileştirmelerine sahip bir yardımcı helikopter olarak üretildi.

Çift motorlu, orta kaldırma kapasiteli helikopter, saatte 295 kilometre maksimum hıza ve 282 kilometre seyir hızına ulaşabilmektedir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close