ABD'li savunma devi, yeni sualtı drone prototipini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’li savunma devi, yeni sualtı drone prototipini tanıttı

Abone Ol 

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Northrop Grumman, tam boyutlu Manta Ray mürettebatsız sualtı aracı prototipinin montajını tamamladığını duyurdu.

ABD Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) programının parçası olarak inşa edilen denizaltı dronu uzun süre ve menzilde çalışabilen ekstra bir platform olarak tanımlanıyor.

Verilen bilgilere göre sistem, düşük güç tüketimi ve artırılmış faydalı yük kapasitesi sağlamak için gelişmiş teknolojilerden yararlanıyor.

ABD merkezli savunma sanayi üreticisi Northrop tarafından paylaşılan bir fotoğrafa göre, platform sofistike planör benzeri bir gövdeye ve yuvarlak bir buruna sahip. Dronun kenarları karartıldığı için kuyruk yeterince net görülemiyor.

Manta Ray’in tasarım değerlendirmeleri ve denemelerden geçmesi ve bunların açık okyanus sualtı gösterisiyle sonuçlanması bekleniyor.

Planlama süreci

Aralık 2021’de DARPA, Northrop ve PacMar Technologies ile Manta Ray sualtı dronunun ön versiyonlarını geliştirmeleri için ayrı ayrı sözleşme imzaladı.

Buna ek olarak Northrop’un Manta Ray’i deniz tabanına demirleme ve düşük güç durumunda hazırda bekleme kabiliyetine sahip olacak şekilde tasarlandı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; “Northrop Grumman 50 yılı aşkın bir süredir denizaltı alanındaki yeteneklere öncülük ediyor Şimdi yeni bir sualtı drone sınıfı yaratıyoruz. Adını devasa ‘kanatlı’ balıktan alan Manta Ray, insanların gidemediği okyanus ortamlarında uzun süreli, uzun menzilli görevler yapacak.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close