ABD Ukrayna'ya 138 Milyon Dolarlık "acil askeri destek paketi" gönderecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ukrayna’ya 138 Milyon Dolarlık “acil askeri destek paketi” gönderecek

Abone Ol 

ABD, Hawk füze sistemlerini onarmak ve geliştirmek için Ukrayna’ya acil ihtiyaç duyulan 138 milyon dolar değerinde askeri ekipman satmayı kabul ederken, 60 milyar dolarlık büyük bir yardım paketi ise Kongre’de beklemeye devam ediyor.

Rusya Şubat 2022’de işgal ettiğinde büyük ölçüde Sovyet döneminden kalma uçak ve füze sistemlerinden oluşan Ukrayna’nın hava savunması, savaşın başlamasından bu yana ABD teçhizatı ve yardımlarıyla büyük ölçüde geliştirildi.

Washington, Ukrayna’ya Rus hava saldırılarına karşı koyabilmesi için ABD yapımı Patriot füzeleri ve Hawk gibi daha eski ekipmanlar da dahil olmak üzere çok sayıda gelişmiş hava savunma sistemi sağladı.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı yaptığı açıklamada “Ukrayna’nın Rus füze saldırılarına ve Rus güçlerinin hava yeteneklerine karşı savunma kabiliyetlerini arttırmaya acil ihtiyacı var. HAWK füze sisteminin idame ettirilmesi ve sürdürülmesi Ukrayna’nın halkını savunma ve kritik ulusal altyapıyı koruma kabiliyetini arttıracaktır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada satışın “bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği” belirtildi.

Rus güçlerinin son dönemde saldırılarını arttırması üzerine Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky geçtiğimiz Pazar günü yaptığı açıklamada, ABD Kongresi’nin paketi onaylamaması halinde ülkesinin savaşı kaybedeceğini söylemişti.

Moskova Mart ayı sonunda, savaşın iki yıl önce başlamasından bu yana Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik en büyük hava saldırısını başlattı.

Saldırılar sonucunda bir milyondan fazla evin elektriği kesildi ve ülkenin en büyük hidroelektrik santrali devre dışı kaldı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close