Yunan Ordusu için ilk Marder 1A3'ler Yunanistan'a ulaştı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Yunan Ordusu için ilk Marder 1A3’ler Yunanistan’a ulaştı

Abone Ol 

 Yunan basını, ilk Marder 1A3 IFV’lerin 17 Ekim’de Yunanistan’a ulaştığını duyurdu. İlk 40 Marder 1 planlandığı gibi teslimatı devam ediyor.

Araçlar, gerekli kontroller için orduya sevk edilecek ve hemen ardından Leopard 2A4 HEL ana muharebe tanklarıyla beraber Evros’ta ön cephedeki birimlere yönlendirilecek. Aynı zamanda Yunanistan, Ukrayna’ya 40 adet BMP-1’lerini askeri envanterinden bağışlayacak.

BMP-1A1 (veya BMP-1 Ost) IFV’lerinin Ukrayna’ya devri, Yunanistan Ulusal Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve Alman mevkidaşı Christine Lambrecht tarafından Yunanistan ve Almanya’nın Ukrayna’ya karşı mücadelesinde Ukrayna’ya getirdiği destek çerçevesinde müzakere edildi.

Marder 1A3, Marder ailesinin modernize edilmiş bir versiyonudur. A3 modernizasyon programı 1988’de başladı ve Thyssen-Henschel, 2.100 adet Marder 1 A1/A2 serisi aracı A3 standardına yükseltmek için bir sözleşme aldı.

Marder 1A3, komutan sağda ve nişancı solda olmak üzere iki kişilik bir taret ile donatılmıştır. Aracın ana silahı 20 mm Rheinmetall MK 20 Rh202 otomatik toptan oluşuyor. Altı piyade, gövdenin içinde taşınabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close