ABD Ordusu, Güney Kore yapımı Arion-SMET insansız mini tankını test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, Güney Kore yapımı Arion-SMET insansız mini tankını test ediyor

Abone Ol 

Güney Koreli savunma sanayi kuruluşu Hanwha, Arion-SMET insansız kara aracının, ABD ordusunun saha testlerine katılmak üzere seçildiğini duyurdu.

Güney Koreli savunma sanayi kuruluşu Hanwha tarafından verilen bilgilere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde performans testleri için ilk kez bir Güney Kore insansız silah sistemini seçti.

ABD Ordusu’nun Savunma Robotik ve Otonom Sistem Geliştirme Departmanı Başkanı Başkan Yardımcısı Youngwoo Seo ürünle ilgili yaptığı açıklamada; “Bu gelişme Hanwha Defense ve Güney Kore savunma endüstrisi için önemli bir başarı. Bu ürünün Arion-SMET’in FCT programına katılımı, savunma robotiği ve insansız sistemler teknolojilerimizin halihazırda dünya standartlarında olduğunu ve ABD ile diğer dış pazarlara girmek için yeterince rekabetçi kabul edildiğini kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

Arion-SMET mini tank 2 tonluk bir araçtır ve Hanwha Defence liderliğindeki bir sivil-asker ortak araştırma ve geliştirme programı kapsamında 2019 yılında 4×4 ve 6×6 olarak iki model şeklinde geliştirilmiştir. 

Üretici Hanwha tarafından verilen bilgilere göre; Arion-SMET, öncelikle mühimmat ve silah taşımak gibi piyade operasyonlarını desteklemek için inşa edildi.  Ayrıca araç, uzaktan kumandalı olarak otonom keşif ve gözetleme görevlerini yerine getirebiliyor.

Elektrikle çalışan Arion-SMET, asfalt yollarda 43 km/s ve asfaltsız yollarda 34 km/s maksimum hız ile yüksek hareket kabiliyeti sunabiliyor. Araç, tam şarj olduğunda 100 km’ye kadar gidebiliyor ve maksimum 550 kg yük taşıma kapasitesine sahip olma özelliği taşıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close