Yapay Zekaya Beyin Transferiyle Sonsuza Kadar Yaşama Projesi ‘2045 Initiative’ - M5 Dergi
Öne Çıkan

Yapay Zekaya Beyin Transferiyle Sonsuza Kadar Yaşama Projesi ‘2045 Initiative’

Abone Ol 

Projenin finansörü olan ve serveti 1,5 milyar doları bulan Dmitry Itskov, ’Bu projenin hayata geçme olasılığı yüzde 100’ ifadelerini kullanıyor.

Adem Kılıç tarafından M5 için çevrilmiştir.

İnternet medya şirketi New Media Stars’ın sahibi Dmitry Itskov, ‘2045 Initiative’ isimli projeyle insan benliğini depolama yetisine sahip robot geliştirerek ölümsüzlüğü mümkün kılmayı amaçlıyor.

Nörologlar, robot mühendisleri ve insan bilinci araştırmacılarından oluşan proje ekibi, insan benliğinin dijital versiyonunun bir androide (insansı robot) yüklenebileceğine inandıklarını belirtiyor.

 İnsan beyninin çalışması ile bilgisayarların çalışmasının benzer olduğunu ifade eden ekip, bu sayede düşüncelerin ve duyguların robotlara yüklenebileceğini düşünüyor.

 Serveti 1,5 milyar doları bulan 35 yaşındaki Itskov, ’Bilim insanları projemize zihin transferi adını verse de ben benlik transferi demeyi tercih ederim, bu projenin hayata geçme olasılığı yüzde 100’ ifadelerini kullandı. Projenin ilk aşamasını insan zihniyle kontrol edilebilen robotlar geliştirmek oluşturuyor.

 Daha önce de Kaliforniya’da yaşayan iki kolu ve bacağı tutmayan Erik Sorto isimli bir kişi düşünceleriyle bir robot kolu kontrol etme çalışmalarıyla adından söz ettirmişti. Proje eğer Itskov’un ön gördüğü şekilde sonuçlanırsa ölümsüzlük 30 yıl içinde gerçek olacağı planlanıyor.

 

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close