Washington Post: Çin, Tayvan üzerinde uçmak için WZ-8 casus dronlarını konuşlandırdı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Washington Post: Çin, Tayvan üzerinde uçmak için WZ-8 casus dronlarını konuşlandırdı

Abone Ol 

Çin, Tayvan üzerinde uçmak için WZ-8 casus dronlarını konuşlandırdı.

Washington Post’un açıkladığı gizli belgelere göre, ses hızından üç kat daha hızlı ve hava savunma sistemlerinin erişemeyeceği 30 kilometre yükseklikte uçabilen WZ-8 insansız hava araçları, Çin’in istihbarat toplama kapasitesini önemli ölçüde arttırabilir.

Washington Post’da yayınlanan belgelerde bulunan uydu görüntülerine göre; Şanghay’dan yaklaşık 560 kilometre uzaklıktaki bir hava üssünde konuşlanmış iki gelişmiş WZ-8 jet motorlu keşif uçağı bulunuyor.

Washington Post’a göre bu insansız hava araçları kartografik veri toplama kapasitesine sahip ve füze saldırıları için kullanılabilirler.

Belgeler, Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) ilk WZ-8 insansız hava aracı filosunu, Pekin’in Tayvan üzerindeki egemenliğini uygulamaktan sorumlu Doğu Tiyatro Komutanlığı’nın komutası altındaki bir üste konuşlandırdığını gösteriyor.

Açıklanan dosyalara göre, WZ-8 insansız hava aracının Tayvan ve Güney Kore üzerinde keşif uçuşları yapması planlanıyor ve bu da bölgesel paydaşlar arasında potansiyel gözetleme faaliyetleri ve askeri provokasyonlar konusunda endişelere yol açıyor.

Washington Post, ABD Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili yorum yapmayı reddettiğini, Çin Halk Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’nın ise yorum taleplerine yanıt vermediğini bildirdi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close