Ukrayna: "ABD yardımının 49.9 milyar doları savunma için harcanacak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna: “ABD yardımının 49.9 milyar doları savunma için harcanacak”

Abone Ol 

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, ABD’nin yaklaşık 61 milyar dolarlık yardımının 49,9 milyar dolarının savunma harcamalarına ayrılacağını açıkladı.

Ukrayna Başbakanı Denys Shmyhal, ABD’ye Ukrayna’ya sarsılmaz destekleri için şükranlarını ifade ederek, yardım paketinin aynı zamanda potansiyel bütçe desteği için 7.8 milyar dolar, ekonomik yardım için 1.57 milyar dolar ve sınır koruma ve insani mayın temizleme için 400 milyon dolar içerdiğini vurguladı.

Başbakan ayrıca yardımın, uzun menzilli ve hava savunma sistemlerinin tedariki de dahil olmak üzere Ukrayna’nın savunma kabiliyetlerini önemli ölçüde arttıracağını belirtti.

Shmyhal yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri bir kez daha barış, güvenlik ve Ukrayna, Avrupa ve dünya için daha iyi bir gelecek için mücadele etme konusunda liderlik ve kararlılık göstermiştir” ifadelerini kullandı.

ABD Temsilciler Meclisi 20 Nisan’da Ukrayna’ya 60 milyar dolar tahsis edilmesini oyladı.Tasarı 311 Kongre üyesi tarafından desteklenirken, 112’si aleyhte oy kullandı, bir kişi ise çekimser kaldı.

Yasanın yürürlüğe girmesi için Senato tarafından onaylanması ve ABD Başkanı tarafından imzalanması gerekiyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close