İngiltere yeni nesil ana muharebe tankının son prototipini tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İngiltere yeni nesil ana muharebe tankının son prototipini tanıttı

Abone Ol 

Savunma sanayi üreticisi Rheinmetall BAE Systems Land Avrupa’nın en gelişmiş tankı olan Challenger 3’ün son prototipini tanıttı.

Şirketin verdiği bilgiler göre Challenger 3, İngiliz Ordusu tarafından şimdiye kadar kullanılan en ölümcül ve hayatta kalabilen tank olacak.

Defence Blog’da yer alan bilgilere göre son teknoloji ürünü zırh ve müthiş ateş gücüyle donatılan Challenger 3, İngiliz Ordusu’nun bugüne kadarki en ölümcül ve dirençli tankı olma konumunu sağlamlaştırarak teknolojik hünerde önemli bir sıçramayı temsil ediyor.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps, bu gelişmenin Birleşik Krallık savunması için bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu belirterek prototipi inceledi.

Prottip, seri üretime geçilmeden önce optimum performans ve iyileştirme sağlamak için operasyonel koşullar altında titiz testlerden geçecek ve ardından seri üretime geçirilerek İngiliz Ordusuna teslim edilecek. İlk aşamada 140 adet tank teslim edilmesi planlanıyor.

Gelişmiş namlu çıkış hızı ve deliş gücüne sahip 120 mm yivsiz toplarla donatılacak olan yeni araç, son teknoloji ürünü modüler zırh ve Aktif Koruma Sistemi ile birlikte zırhlı araçlar için yeni bir standart oluşturuyor.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps yaptığı açıklamada; “Daha tehlikeli bir dünyada Challenger 3 gibi araçlara ihtiyaç zorunludur. Bu tank İngiliz Ordusu’nun savaş kabiliyetlerinin merkezinde yer alacak ve Birleşik Krallık’ın caydırıcılığının ayrılmaz bir parçası haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

Uzmanlara göre en az 2040 yılına kadar hizmette kalması beklenen Challenger 3, Ajax ve Boxer zırhlı araçları ile birlikte,  İngiltere’nin NATO’ya katkısını arttıracak ve savunma yeteneklerini güçlendirecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close