Ukrayna Rus saldırılarından korumak için F-16'larını ülke dışında konuşlandıracak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Rus saldırılarından korumak için F-16’larını ülke dışında konuşlandıracak

Abone Ol 

Ukrayna, F-16 savaş uçaklarının bir kısmını olası Rus saldırılarından korumak için yurtdışında depolamayı planlıyor.

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nden Tuğgeneral Serhiy Holubtsov’a göre, Ukrayna’nın Batılı müttefikleri tarafından ülkeye teslim edilecek F-16 savaş uçakları, Rus saldırılarının hedefi olmaması için ülke dışında konuşlandırılacak.

Holubtsov “belirli sayıda” F-16’nın Ukrayna dışındaki güvenli üslerde konuşlandırılacağını ve böylece Moskova’nın onları hedef alamayacağını belirtti.

Özgür Avrupa Radyosu’na konuşan Holubtsov, “Bu şekilde operasyonel filomuzda her zaman sahip olduğumuz pilot sayısına karşılık gelen belirli sayıda uçağa sahip olabiliriz. Eğer daha fazla pilot olursa, Ukrayna’da daha fazla uçak olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Riskli bir hamle mi?

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın savaş silahlarına ev sahipliği yapan NATO tesislerinin meşru hedefler olarak kabul edileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Putin ayrıca; F-16’ların nükleer silah taşıma kapasitesine sahip olduğunu ve Batılı ülkelerin, kendilerini çatışmaya sürüklenmek istemiyorlarsa bu uçaklara üs sağlamaktan kaçınmaları gerektiğini söyledi.

Üst düzey Rus yetkililer de Moskova’nın Batılı savaş uçaklarını barındıracak olan yabancı tesisleri hızla hedef alacaklarını belirtti.

Batılı ülkeler tarafından Ukrayna’ya teslim edilecek olan F-16’ların, Kiev’in Rus birliklerini cephe hatlarından, özellikle de Kharkiv ve Donetsk’in zor durumdaki bölgelerinden geri püskürtmesine yardımcı olması bekleniyor.

Holubtsov’a göre bu uçaklar aynı zamanda Ukrayna halkını birçok bölgede ciddi hasara yol açan Rus bombalarından da koruyabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close