Norveç Leopard 2 tanklarının montajına başlıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Norveç Leopard 2 tanklarının montajına başlıyor

Abone Ol 

Norveç Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, 54 adet Alman yapımı Leopard 2 tankı sipariş eden Norveç’in bunlardan 37’sini Norveç topraklarında monte edeceğini ve potansiyel olarak diğer ülkeler için tank montajı yapacağını açıkladı.

NATO askeri ittifakının bir üyesi olan ve Rusya ile uzak kuzeyde bir sınırı paylaşan İskandinav ülkesinde ilk kez ana muharebe tankları monte edilecek.

Alman Krauss-Maffei Wegmann ile yapılan anlaşma uyarınca Norveç merkezli savunma kuruluşu RITEK, Alman tank üreticisi için bir alt yüklenici olarak faaliyet gösterecek.

Verilen bilgilere göre; Norveç’in batısındaki Levanger’de kurulacak yeni montaj hattı diğer ülkeler için de tank montajı yapabilecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamada “Anlaşma NATO’nun ve Avrupa’nın gelecekte tank üretimini arttırma kapasitesini güçlendirmeye yardımcı olacak” ifadeleri kulanıldı.

Ayrıca RITEK’in İskandinav Leopard filosunun bakım ve yükseltmeleri için bir İskandinav merkezi haline gelmesi de planlanıyor.

Norveç, İsveç, Danimarka ve Finlandiya kendi ordularında Leopard 2 tankının varyantlarını kullanıyor.

Şubat 2023’te Norveç hükümeti, eskiyen 36 adet Leopard 2A4’ün yerini almak üzere toplam 1,8 milyar dolar karşılığında 54 adet Leopard 2 A8 sipariş etmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close