Ukrayna, Rus İHA'larına karşı yeni bir drone karşıtı sistem denemeye başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Rus İHA’larına karşı yeni bir drone karşıtı sistem denemeye başladı

Abone Ol 

Ukrayna, cephe bölgesine, insansız hava sistemlerini “radyo paraziti” yoluyla devre dışı bırakan bir elektronik harp sistemi konuşlandırdığını açıkladı.

Savunma sanayi sitesi Censor tarafından verilen bilgilere göre; ABD merkezli elektronik harp teknojileri üzerine çalışan Brave şirketi tarafından geliştirilen karşı drone sistemi, 850-940 MHz’de “radyo gürültüsü” yayarak drone frekanslarına müdahale ediyor.

Cencor tarafından verilen bilgilere göre; sistem 3 km mesafedeki dronlara karşı etkili olabiliyor ve bu dronların sinyallerini bozarak dışı bırakabiliyor.

Düşman unsurlarının karşı önlemlerinden kaçınmak için “pasif algılama sistemi”  kullanan sistem; GPS, GLONASS, Galileo ve Beidou gibi uydu navigasyon veri iletimlerini devre dışı bırakabiliyor.

Sistem, batarya olmadan sadece 3 kilogram ağırlığında ve montajı için basit bir tripodun yanı sıra, taşınması için bir sırt çantası yeterli oluyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, operasyonel ortamlardaki denemelerin ardından sisteme dair çok sayıda sipariş vermeye hazırlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close