Slovenya'dan, IRIS-T hava savunma sistemi anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Slovenya’dan, IRIS-T hava savunma sistemi anlaşması

Abone Ol 

Slovenya, Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) kapsamında IRIS-T SLM hava savunma sistemi satın almak için bir sözleşme imzaladığını açıkladı.

Diehl Defence tarafından verilen bilgilere göre Slovenya; Avrupa’daki NATO ortağı ülke için kara konuşlu hava savunma sisteminin tedariki konusunda Almanya ile anlaştı.

Slovenya Savunma Bakanlığı ise siparişin, radar, taktik harekat merkezi ve dört füze rampasından oluştuğunu ve IRIS-T SL güdümlü füzeleri ve lojistik desteği de içerdiğini açıkladı.

Almanya tarafından başlatılan Avrupa Gökyüzü Kalkanı Girişimi (ESSI) kapsamında şu ana kadar 5 ülke hava sqvunma sistemi alırken, şimdiye kadar, 17 NATO ülkesine ek olarak Avusturya ve İsviçre de dahil olmak üzere toplam 19 Avrupa ülkesi projeye katılma niyetini beyan etti.

Slovenya bu sözleşme ile birlikte ilk kez, ülkesinin hava savunmasını güçlendirmek için orta menzilde bir yeteneğe sahip oldu.

IRIS-T SLM, 40 km’ye kadar menzilde ve 20 km’ye kadar irtifada düşman uçakları, helikopterleri, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarından kaynaklanan tehditlere karşı koymak için tasarlanmıştır.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close