Ukrayna, Polonya'dan NSM kıyı savunma sistemleri alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Polonya’dan NSM kıyı savunma sistemleri alacak

Abone Ol 

Defence24’ün güvenlik kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Ukrayna, Polonya’dan NSM (Naval Strike Missile) kıyı savunma sistemi satın almak için görüşmelere başladı. 

Polonya merkezli savunma dergisi, Polonya’nın Ukrayna ile Donanma Füze Birimi silahlı NSM sisteminin unsurlarını tedarik etme konusunda ön görüşmelerde bulunduğunu bildirdi.

Defence24 tarafından verilen bilgilere göre Ukrayna, bir Polonya füze sistemi bataryası almayı düşünüyor. Satın alma işleminin Ukrayna için toplanan AB askeri yardım fonuyla yapılması bekleniyor.

Sistem, ABD dahil dört NATO ülkesi tarafından kullanılan ünlü NASAMS hava savunma sistemine benzer bir komuta ve silah kontrol sistemini kullanıyor.
Norveç merkezli Kongsberg tarafından geliştirilen NSM, satıhtaki ve karadaki hedeflere anagaje olabilen bir gemisavar füzesidir. Gemilerin yanı sıra kara araçları ve savaş uçaklarından (JSM sürümü) da atılabilen füze düşük ağırlığı ile esnek kullanım imkanları sunuyor.
Yüksek manevra kabiliyeti ve düşük görünürlüğe sahip olan füze savunma sistemlerini aşmak için gizlilik, yapay zeka ve kaçınma manevralarından istifade etmektedir.
Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close