Fransa, V-MAX hipersonik HGV füzesinin prototipini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, V-MAX hipersonik HGV füzesinin prototipini test etti

Abone Ol 

Fransa, uçuş sırasında yön değiştirebilen ve hava savunmasını zikzak yaparak geçebilen bir savaş başlığını test ettiğini açıkladı.

The National News tarafından verilen bilgilere göre; V-Max adı verilen planör, Fransa’nın güneybatısındaki Biscay Körfezi’ndeki Biscarosse füze test sahasından fırlatıldı.

Fırlatma sırasında hipersonik planör; yörüngeleri sabit olan balistik füzelerin aksine, herhangi bir noktada yüksek hızda yön değiştirerek, hava savunma füzeleri tarafından hedef alınamayacak şekilde kaçma eylemi yapma özelliğine sahiptir. 

Verilen bilgilere göre; hipersonik kanatlara sahip olan planör 6.000 km/s’yi aşan hızlara ulaşabilir.

Fransa Savunma Tedarik Dairesi tarafından yapılan açıklamada: “Çok zorlu uzun menzilli bir yörünge üzerindeki uçuş testi başarı ile tamamlandı” ifadeleri kullanıldı.

Ajans, testin ayrıntılarına dair bilgi vermedi ancak uçuş sırasında toplanan verilerin analiz edildiğini açıkladı. Fransa, fırlatma öncesinde hava ve deniz trafiği için yaklaşık 2.000 km’lik bir koridoru kapsayan bir “uyarı notu” yayınladı.

The National News’e değerlendirme yapan uzmanlar ilgili teknolojinin şu anda sadece Çin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’ni içeren az sayıda ülke tarafından geliştirilmekte olduğuna dikkat çekti.

Verilen bilgilere göre başlık; hem nükleer hem de konvansiyonel bir savaş başlığı taşımak üzere tasarlanıyorlar.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close