Ukrayna Ordusu, Kirpi zırhlı araçları aktif bir şekilde kullanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Ordusu, Kirpi zırhlı araçları aktif bir şekilde kullanıyor

Abone Ol 

 Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin yayınladığı video, Kirpi’nin Ukrayna’nın Rus kuvvetlerine karşı gerçekleştirdiği bir saldırıda kullanıldığı görülüyor.

Ukrayna deniz piyadelerinin düzenlediği saldırıda tanklar ve Türk Kirpi zırhlı araçları kullanıldı.

Ağustos 2022’de Ukrayna’ya 50’den fazla Kirpi zırhlı aracı teslim edildi.

Kirpi, kurşun geçirmez pencereye ve zırhlı monokok gövdeye sahiptir.

Kirpi zırhlı aracının ön tarafında motor, orta kısımda ise mürettebat bölmesi yer alıyor. İniş bölmesi, gövdenin ortasından kıç kısmına kadar uzanır.

Mayın patlamasına dayanıklı koltuklarla donatılan araçta Kirpi 4×4, sürücü, makineli nişancı ve komutan dahil 13 kişiye kadar personel barındırabiliyor.

Muhtemelen, Ukrayna ordusu bu araçları Kherson Bölgesi’ndeki savaşlarda kullanıyor.

29 Ağustos’ta Ukrayna ordusu Kherson yönünde bir karşı saldırı başlattı. Kherson Bölgesi’nin kurtuluşu, ancak sağ yakasının işgalinden sonra mümkün olacak. Bölgenin sağ ve sol kıyıları üç köprüyle birbirine bağlanıyor: Antonivka Yolu Köprüsü; Kherson yakınlarındaki demiryolu köprüsü; ve üçüncüsü – Kakhovka Hidroelektrik Santrali yakınında.

Güney Operasyon Komutanlığı, Silahlı Kuvvetlerin Kherson yakınlarındaki Rus ordusunun ilk savunma hattını kırdığını belirtti. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, eylemlerinin sonuçlarını açıklamanın erken olduğunu düşünüyor. Genelkurmay, sivil gazetecilerin savaş bölgesinde çalışmasını geçici olarak yasakladı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close