Rusya, hasarlı tankları için iki bakım tesisi kuruyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Rusya, hasarlı tankları için iki bakım tesisi kuruyor

Abone Ol 

 Rus basının bildirdiğine göre; Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova ve Rostov’da iki adet tank bakım onarım tesisi kuruyor.

Rusya Federasyonu Bakanlığı bu fabrikaların ana görevini şu şekilde tanımlıyor: “zırhlı araçlar ile teçhizatın onarımı, böylelikle savunmayı güçlendirme.”

Zırhlı araçların onarımı için 71. tesis Moskova bölgesi Ramensky’de ve 72. tesis – Ukrayna sınırına yakın Rostov bölgesi, Kamensk-Shakhtinsky şehrinde kurulacak. İlk fabrikada 365, ikinci fabrikada 227 istihdam yaratılması planlanıyor.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Savunma Bakanlığı’na iki ay içinde fabrika başkanlarını atama ve işletmelerin süresiz kullanımı için arazi sağlama talimatı verdi. Kayıtlarının dört ay içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Hasarlı ekipmanın çoğu, daha fazla onarım için Rus ordusu tarafından ülkelerinin topraklarına naklediliyor. Çünkü Rus ordusunun bakım onarım personeli, araç ve ekipmanlar üzerindeki önemli müdahaleleri savaş alanında yapamıyor.

Aynı zamanda, Ruslar, Ukrayna’nın işgal altındaki topraklarında ekipmanlarının nitelikli onarımını ve bakımını yapamıyor. Çünkü bu tür sanayii altyapısına sahip noktalar sürekli olarak Ukrayna ordusunun silahlı kuvvetleri tarafından ateş altında.

Daha yakın zamanlarda, Kremlin, Rusya’daki işletmelerin tam seferberliğini gerçekleştirmeye karar verdi. Ukrayna istihbaratına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bu hamleye başvurmasına neden olan, iade edilen askeri teçhizatın onarımıyla ilgili sorunlardı.

Ukrayna istihbarat raporuna göre, çok yakında Rusya’da tüzel kişileri askeri şartlarla devlet emri altında sözleşmeler yapmaya zorlayacak bir yasanın çıkması bekleniyor. Bu, gece vardiyalarında çalışmak, tatillerde ve hafta sonları çalışmak ve tatilleri değiştirmek anlamına gelir. Ancak Rusya’da askeri koşullar altında yapılan sözleşmeler fazla mesai tazminatı sağlamaz.

6 Temmuz’da bildirildiği üzere, Rus onarım tesisleri, Ukrayna’daki savaştan dönen askeri ağır zırhlı araçları onarmayı reddediyor. Bu durum çoğunlukla tanklar ve zırhlı araçlar için geçerli bir durum. Buna gerekçe olarak da tankların çok ağır hasarlı olmasıyla beraber tankların içinde ölmüş askerlerden kalmış olan parçaların yarattığı psikolojik etki.

İstihbarata göre, bu tür bir onarım için bileşen ve para eksikliği var. Aynı rapor, bu tür onarım tesislerinin yöneticilerinin, bu tür kötü yanmış makinelerin onarım için kabul edilmemesi için talimat verdiğini iddia ediyor. Ancak şu anda Rusya tarafından resmi olarak doğrulanmış bir bilgi yok.

Ukrayna istihbaratı, daha az hasarlı ekipmanın sahada onarıldığını da söyledi. Moskova, savaş alanına gönderilen ve daha az hasarlı ve yanmamış ekipmanı yerinde tamir etmesi, yeni parçalar ve montajlar kurması gereken mobil onarım ekipleri oluşturdu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close