Ukrayna Ordusu 11 adet MLS Shield zırhlı aracı teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna Ordusu 11 adet MLS Shield zırhlı aracı teslim aldı

Abone Ol 

 Ukrayna Ordusu askerlerine 11 adet İtalyan MLS Shield zırhlı aracı gönderildi.

Ordu için araçlar, sivil toplum kuruluşu ‘Sprava Hromad’ gönüllüleri tarafından satın alındı. STK, Poroshenko Vakfı ile birlikte “Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için zırhlı araç satın aldım” projesine en büyük katkıyı yaptı.

Ayrıca orduya Leyland DAF kamyonlarını ve Mitsubishi SUV’ları da cepheye gönderdiler.

Poroshenko, “Son olarak, AB sınırını geçmek için gerekli tüm ihracat lisanslarını aldıktan sonra, 11 zırhlı aracın tamamı Ukrayna’ya geldi ve düşmala mücadele etmek için Hava Saldırı Kuvvetlerine teslim edilecek.” dedi.

Petro Poroshenko, gerekli zırhlı personel taşıyıcılara sahip olmayan birçok tabur olduğunu da kaydetti.

“Bu yardımlar sayesinde çok sayıda askeri birlik oluşturulmuş oldu. Zırhlı personel taşıyıcılar, askeri kamyonlar, insansız hava araçları vb aletlerin Ukrayna Ordusuna bağışlanması sizlerin desteğinize bağlı.” diyen Poroshenko, “Bu yüzden yurtdışında sözleşmeler yapıyoruz” dedi.

İtalyan zırhlı araçları, halihazırda karşı saldırının ön saflarında yer alan Hava Saldırı Kuvvetleri Tugayı tarafından teslim alınacak.

Mobile Land Systems (BAE-İtalya) tarafından üretilen MLS Shield zırhlı araçları, versiyona bağlı olarak STANAG Seviye 1 veya 2 korumalı devriye zırhlı aracının özel bir versiyonudur.

STK ‘Sprava Hromad’ gönüllüleri de MLS Shield zırhlı araçlarını satın almak için kredi çekmeleri gerektiğini söyledi.

Zırhlı araçlara ek olarak, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için toplam milyonlarca avroya iki yüz kamyon ve birkaç yüz İHA satın alındı.

Ayrıca, halihazırda imzalanmış paletli zırhlı araçların satın alınması için anlaşmalar olduğunu da bildirdi.

Petro Poroshenko, “Zırhlı paletli araçlar için de lisans alacak sözleşmeler imzaladık ve yeni araçlar teslim edeceğiz” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close