Ukrayna karşı saldırıda ilk toprak kazancını açıkladı: "3 köy Rus güçlerinden geri alındı" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Ukrayna karşı saldırıda ilk toprak kazancını açıkladı: “3 köy Rus güçlerinden geri alındı”

Abone Ol 

Ukrayna yönetimi, geçen hafta başlatılan karşı taarruz harekatı kapsamında ilk toprak kazanımlarının elde edildiğini duyurdu.

Kiev’den yapılan açıklamada Ukrayna’nın doğusundaki Donetsk bölgesinde üç köyün Rus güçlerinden geri alındığı belirtildi.

Karşı saldırıyla ilgili bir açıklama yapan Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Malyar, “Güneyde, iki yöne doğru 300 ila 1500 metre ilerleme kaydedildi. Blahodatne ve Makarivka işgalden kurtarıldı” ifadelerini kullandı.

Cephe hattında yaşanan gelişmeleri aktaran Rus askeri bloggerlar da Ukrayna ilerleyişini doğrulayarak, Rus ordusunun karşı koyma çabalarının sonuçsuz kaldığını bildirdi.

Rus Telegram kanalı WarGonzo gelişmeleri, “Cephe hattının Donetsk bölümünde, topçu desteği de alan Rus ordusu Marinka’da saldırı operasyonları gerçekleştirdi ve kuzeye doğru karşı saldırılar denedi. Başarı elde edilemedi” ifadeleriyle aktardı.

Ukrayna’nın yeniden ele geçirdiği Neskuçne, Blahodatne ve Makarivka köyleri Velyka Novosilka kentinin hemen güneyinde yer alıyor. Ukrayna ordusu karşı taarruz harekatının ilk saldırılarını geçen hafta bu bölgede gerçekleştirmişti.

Ukrayna güçlerinin güney cephesinde en az iki bölgede daha, Kırım’la Rusya’nın kara bağlantısını kesmek için saldırıları düzenlediği biliniyor. Ancak Ukrayna makamları güvenlik gerekçesiyle bu bölgelerdeki operasyonla ilgili bilgi vermeyi reddediyor.

Ukraynalı generaller havanın düzelmesini bekliyor

Ukrayna ordusunun düzenli operasyonlarının yanı sıra Ukraynalı milis güçlerin de Rus ordusunun kullandığı demiryolu hatlarına yönelik sabotaj eylemleri düzenledikleri bildirildi.

Kırım’ın Kirovksy ve Zaporijya’nın Yakymivka bölgelerindeki demiryolu hatlarında pazar günü neredeyse eş zamanlı patlamalar gerçekleşti.

Ukrayna ordusununsa karşı saldırıyı genişletmek ve bölgeye Batı yapımı tankları sevk etmek için hava koşullarının düzelmesini beklediği belirtiliyor.

Rus yetkililerden pazar sabahı yapılan açıklamada, yoğun yağışın Ukrayna’nın güneyinde zemini çamura çevirdiği ifade edilmişti.

ABD merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden savunma analisti Rob Lee, yoğun yağışa rağmen cephe hattında çatışmaların sürdüğünü ve Rus güçlerinin geri çekildiğini söyledi.

“Putin, Herson’u cezalandırmak istiyor”

Cephe hattında karşılıklı taktik saldırılar devam ederken Ukrayna’nın güneyindeki kentlerden Herson’da ise baraj felaketinin etkileri hissedilmeye devam ediyor.

Kentte yaşanan son gelişmeleri aktaran ABD merkezli Washington Post gazetesi, Herson’un büyük oranda sular altında kaldığını yazdı.

Gazeteye konuşan şehir sakinleri, kentin Rus yönetimine boyun eğmeyi reddettiği için Putin tarafından cezalandırıldığını söyledi.

Kasımda 13 yaşındaki oğlunu Rus saldırısında kaybeden şehir sakini Serhiy Kindra, Rusya’nın Herson’a “Bizim değilse, kimsenin olamaz” düşüncesiyle yaklaştığını belirtti.

Kahovka Barajı’nın yıkılmasının kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Ukraynalı ekonomist Tymofiy Mylovanov ise, “Çok kindarlar ve bir bölgeyi ellerinde tutamıyorlarsa orayı yok etmek istiyorlar. İnsanlar vazgeçene kadar onlara dehşeti yaşatıyorlar” ifadelerini kullandı.

‘Bir baraj daha patlatıldı’ iddiası

Ukrayna ordusu sözcüsü Valeri Şerşen, Zaporijya bölgesinde bir diğer barajın daha Ruslar tarafından patlatıldığını iddia etti.

Shershen, Novodarivka köyü yakınlarındaki barajın patlaması nedeniyle Mokri Yaly nehrinin iki yakasında da sel meydana geldiğini belirtti.

Ukrayna ordu sözcüsü, Rusya’nın, Ukrayna ordusunun ilerlemesini durdurmak amacıyla özellikle barajları hedef aldığını savundu.

Kaynak: Independent, Telegraph, Washington Post

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close