Ukrayna İstihbarat Raporu: "Rusya topçu mühimmatı üretimini artırıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna İstihbarat Raporu: “Rusya topçu mühimmatı üretimini artırıyor”

Abone Ol 

Ukrayna istihbaratı, Rusya’nın yakın zamanda topçu mühimmatı üretimini büyük oranda artırdığını raporladıklarını açıkladı.

Ukrayna istihbaratının yayınlandığı rapordaki tahminlerine göre, Rusya’daki yıllık topçu mühimmatı üretiminin 2024 yılında 700.000 adet artacak. 

Defence Express’de yer alan raporun ayrıntılarına göre; Rusya’nın mevcut üretim seviyelerinin, 100 mm, 122 mm, 152 mm top mermileri ve roketler de dahil olmak üzere çeşitli kalibrelerde 3,8 milyon adet olduğuna inanılıyor.

Ancak yeni atılımla birlikte Rusya’nın 122 mm  mühimmatının üretiminin yıl sonuna kadar yıllık 4,5 milyon adede ulaşması bekleniyor.

Artışın öncelikle 122 mm ve 152 mm kalibreli mermilerde olması beklenirken; bu kalibrelerin mevcut üretimi şu anda yıllık 2 milyon adet olarak tahmin ediliyor. 

Rusya’da topçu mühimmatı üretim hızı, gelecek yıl toplam yıllık yaklaşık 2,5 milyon mühimmat üretimine ulaşması beklenen Batı ülkelerine göre oldukça yüksek.

Diğer yandan raporda, artan mühimmat üretimine rağmen, üretim hala Rus birliklerinin ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde değil.

Sonuç olarak Moskova, İran ve Kuzey Kore’den gelen stoklar da dahil olmak üzere alternatif mühimmat kaynaklarına da yöneliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close