Çin-Hindistan geriliminde yeni perde: Hindistan, stratejik öneme sahip adalarda askeri üs açacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin-Hindistan geriliminde yeni perde: Hindistan, stratejik öneme sahip adalarda askeri üs açacak

Abone Ol 

Hindistan donanması, Maldivler’e yakın “stratejik öneme sahip” adalardaki güçlerini takviye ettiğini ve birkaç gün içerisinde bölgede yeni bir askeri üssün açılacağını açıkladı.

Hindistan Donanması tarafından yapılan açıklamada, Hindistan’ın Çin’in doğu-batı arasındaki önemli uluslararası nakliye yollarının kesiştiği takımada ülkesindeki artan varlığından dolayı, yeni açıklacak olan üssün Hindistan için stratejik olacağı belirtildi.

Hindistan’ın Lakshadweep adaları Maldivler’in yaklaşık 130 kilometre kuzeyinde yer alıyor ve Minicoy adasındaki yeni deniz üssü bu adalara en yakın noktada bulunuyor.

Hindistan donanmasının Lakshadweep adası Kavaratti’de zaten bir üssü var. Ancak yeni üs, Maldivler’e yaklaşık 258 kilometre daha yakın olacak.

Donanmadan yapılan açıklamada, “Minicoy, Lakshadweep’in en güneyinde yer alan ve hayati önem taşıyan deniz iletişim hatlarının kesiştiği bir adadır. Buradaki askeri varlığımız, caydırıcı bir unsur olarak çıkarmalarımıza hizmet edecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca bu hamlenin, Hindistan’ın adalardaki güvenlik altyapısını kademeli olarak arttırma politikasının bir parçası olduğu belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close