Ukrayna, Fransa’dan çok namlulu roketatar sistemlerini teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ukrayna, Fransa’dan çok namlulu roketatar sistemlerini teslim aldı

Abone Ol 

 Ukrayna salı günü Fransa’dan çok namlulu roketatar sistemini aldığını ve Rusya’ya karşı savaş alanında değişen dinamiklere sahip uzun menzilli topçu envanterine katkıda bulunduğunu söyledi.

Fransa tarafından sağlanan LRU (Lance-Roquette Unitaire) sistemi, Kiev’in Rusya’nın işgaline karşı savaşmasına yardımcı olmak için Ukrayna’ya tedarik edilecek olan -HIMARS, M270 ve MARS II’den sonra- dördüncü çeşit gelişmiş roketatar sistemidir. Yaklaşık 70 kilometre menzile sahiptir.

Ukrayna, son aylarda, kendi cephaneliğinin izin verdiğinden daha derinlerdeki komuta istasyonlarını ve mühimmat depolarını vurmak için Batı tarafından sağlanan sistemleri kullanıyor.

Kiev, savaş alanında istikrarlı ilerlemeyi sürdürmek için daha uzun menzilli silahlar ve Rus saldırılarını önlemek için hava savunma sistemleri istiyor.

İki hafta önce, Fransa Ordu Bakanı Sebastien Lecornu, Le Journal du Dimanche ile yaptığı röportajda iki Fransız LRU’nun Ukrayna’ya teslim edildiğini duyurdu.

Lecornu, Fransa’nın ayrıca iki adet Crotale hava savunma sistemi bataryası göndereceğini ve “karşı saldırıları tespit etmek için çok önemli olan radarlar için Ukrayna’dan gelen bir talebi incelediğini” söyledi.

Fransa, AB’nin eğitmeyi taahhüt ettiği 15 bin askerden 2 binini de almayı planlıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close