ABD, Katar'a 1 milyar dolarlık anti drone sistemi satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Katar’a 1 milyar dolarlık anti drone sistemi satışını onayladı

Abone Ol 

 Salı günü ABD hükümeti, Katar’a FS-LIDS karşı drone sistemleri ve diğer ekipmanların 1 milyar dolarlık satışının onaylandığını duyurdu.

ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) yaptığı açıklamada, “Önerilen satış, İnsansız Hava Aracı Sistemlerine karşı elektronik ve kinetik muharebe yetenekleri sağlayarak Katar’ın mevcut ve gelecekteki tehditlere karşı koyma kabiliyetini artıracak. Tahmini toplam program maliyeti 1 milyar dolar. Önerilen bu satış, dost bir ülkenin güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenlik hedeflerini destekleyecektir.” dedi.

Sistemlerin satışına ilişkin duyuru, Körfez bölgesinin çeşitli yerlerinde Tahran destekli Husi isyancılar tarafından üstlenilen tekrarlanan insansız hava aracı saldırılarının ardından geldi. Rus insansız hava araçlarının Ukrayna şehirlerine yönelik saldırıları, insansız hava araçlarının oluşturduğu tehdidi daha da vurguluyor.

Dışişleri Bakanlığı olası satışı onayladı ve salı günü DSCA, işlemi imzalaması gereken Kongre’ye gerekli bildirimi yaptı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close