İsrail-Hamas çatışmasında hangi ülke kimi destekliyor? - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

İsrail-Hamas çatışmasında hangi ülke kimi destekliyor?

Abone Ol 

İsrail-Hamas savaşı, Batı ve Orta Doğu’daki birçok ülke arasında ikiliğe yol açtı. Bazı ülkeler İsrail’e dayanışma gösterirken pek çok ülke de HAMAS’a destek verdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık 84 ülkenin İsrail’i destekleyen açıklamalar yayınladığını iddia etti. Başta Orta Doğu olmak üzere pek çok ülke, savaşın bir an önce sonlanması gerektiğini vurguladı.

İsrail-Hamas savaşına yönelik tepkiler Batı ve Orta Doğu ülkelerinde geniş çapta dikkat çekiyor.

Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler İsrail’e olan desteğini açıklarken bazı ülkeler HAMAS’a yakınlığını belli ediyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı, yaklaşık olarak 84 ülkenin İsrail’e olan desteğini sürdürürken meşru müdafa hakkını ihlal eden HAMAS için ülkelerin ağır açıklamalarda bulunduklarını iddia etti.

İSRAİL’E DESTEK VEREN ÜLKELER

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ABD Başkanı Joe Biden, Washington’un İsrail’in yanında olduğunu ve HAMAS’ın saldırılarına yanıt olarak İsrail’in kendini savunma hakkını desteklediğini ifade etti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Joe Biden’a, ülkesinin Hamas’a karşı uzun süreli bir askeri harekat başlatacağını söyledi ve İsrail’in kazanacağına olan güvenini dile getirdi.

ABD Başkanı sosyal medya platformu X’te yapmış olduğu paylaşımda, “Hamas teröristlerinin benzeri görülmemiş ve dehşet verici saldırısı karşısında İsrail Hükümetine ve halkına tam destek vereceğiz” dedi.

İNGİLTERE

Rishi Sunak, İsrailli gazetecilere iyaptığı açıklamada,  “Her şeyden önce, İsrail halkıyla dayanışmamı ifade etmek için buradayım. Tarif edilemez, korkunç bir terör saldırısına maruz kaldınız ve bilmenizi isterim ki, Birleşik Krallık ve ben sizin yanınızdayız” sözlerine yer verdi.

AVUSTRALYA

Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, HAMAS’ı şiddet uygulamakla suçladı ve sivilleri ayrım gözetmeden hedef almasını kınadı.

İsrail ve Gazze Şeridi’nde devam eden çatışmaların ortasında sivillerin hayatlarını korumak için ‘çatışmaların sonlanması’ çağrısında bulundu.

FRANSA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da HAMAS’ın uyguladığı şiddeti kınadı ve ülkeye desteğini iletti.

Macron, X’te yaptığı paylaşımda, İsrail halkıyla dayanışmasını ifade ederek şunları yazdı:

“İsrail’e yönelik mevcut terör saldırılarını şiddetle kınıyorum. Kurbanlar, aileleri ve sevdikleriyle tam dayanışma içinde olduğumu ifade ediyorum.”

Bunların dışında Almanya, Avusturya, Kanada, Polonya, İspanya ve Avrupa Birliği de İsrail’e destek verdi.

HİNDİSTAN

Başbakan Narendra Modi 7 Ekim’de İsrail-Filistin arasında çıkan savaşta HAMAS’ın İsrail’e yönelik saldırı başlatmasının ardından İsrail ile dayanışma içinde olduğunu ifade etti.

Başbakan Modi, “İsrail’deki terör saldırıları haberi bizi derinden sarstı. Düşüncelerimiz ve dualarımız masum kurbanlar ve aileleriyle birlikte. Bu zor zamanda İsrail ile dayanışma içindeyiz” dedi.

HAMAS’I DESTEKLEYEN ÜLKELER

İRAN

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin HAMAS liderleriyle görüştüğün ve HAMAS’ın İsrail’e yönelik saldırısını memnuniyetle karşıladığı bilgisi basına yansıdı.

İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney, sosyal medya paylaşımında Hamas’ın saldırısını destekledi ancak ülkenin bu saldırıdaki rolünü reddetti.

KATAR 

Katar, HAMAS grubuna destek veren ve mali yardım sağladığını bildirdi.

Hükümet yaptığı açıklamada, Filistin halkının haklarının ihlalleri nedeniyle İsrail’i devam eden çatışmalardan sorumlu tuttu.

Filistin halkıyla devam eden şiddetin tırmanmasından yalnızca İsrail’in sorumlu olduğu belirtildi.

Katar Dışişleri Bakanlığı, “İsrail, Filistin halkının haklarına yönelik süregelen ihlaller nedeniyle mevcut tırmanışın sorumluluğunu tek başına taşıyor bunlardan sonuncusu, İsrail polisinin koruması altında Mescid-i Aksa’ya defalarca düzenlenen baskınlar” açıklamalarını aktardı.

LÜBNAN

Lübnan, İsrail-Hamas savaşında Hamas’a destek verdiğini açıkladı.

Yetkililer, Filistin halkına destek vermek amacı ile  “dayanışma sağlayacaklarını” buna karşı İsrail’i de  hedef aldıklarını bildirdi.

İsrail de Lübnan sınırındaki bölgeleri vurarak karşılık verdi.

AFGANİSTAN

Afganistan hükümeti de İsrail’e karşı savaşta HAMAS’ı destekledi.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada yetkililer, “Afganistan İslam Emirliği, Filistin halkının ülkenin bağımsızlığını savunma konusundaki meşru, tarihi ve hukuki hakkı olan tarihi topraklarında bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasına desteğini teyit ediyor ve İslam ülkelerine v çağrıda bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: IntellStrategy

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close