TCG Anadolu Çanakkale Boğazı'ndan geçerek rotasını İzmir'e çevirdi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

TCG Anadolu Çanakkale Boğazı’ndan geçerek rotasını İzmir’e çevirdi

Abone Ol 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu, Çanakkale Boğazı’ndan geçti.

İstanbul Tuzla’daki yakıt ikmali sonrası Marmara Denizi’ne açılan ve Gelibolu yönünden Boğaz’a giren milli gemi, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçip Çanakkale’ye doğru seyrini sürdürdü. Dev gemiyi, Lapseki ilçesi sahilinde vatandaşlar sahilden izledi.

Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, gazetecilere, TCG Anadolu’nun geçişini gururla izlediklerini söyledi.

Yerli uçakların, otomobilin, SİHA’ların da gurur verici olduğunu belirten Yılmaz, “TCG Anadolu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün altından geçiyor, bizler de buna şahitlik ediyoruz. Eski bir deniz kuvvetleri personeli olarak çok heyecanlandım. O dönemlerde Türkiye’nin en büyükleri denilen gemilerinde çalıştım ama bugün TCG Anadolu gemisini gördüğümde bir başka heyecanlandım. Allah milletimizin yolunu açık etsin.” diye konuştu.

Köprü geçişinden yaklaşık 1,5 saat sonra Çanakkale önlerine ulaşan TCG Anadolu’yu sahildeki vatandaşlar selamladı.

Milli gemi, Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı selamlayıp Hisarlık Tepe’de bulunan 42 metre yüksekliğindeki Şehitler Abidesi’ne doğru yol aldı. Seddülbahir sahilinden Boğaz çıkışına ilerleyen TCG Anadolu, İzmir’e seyrini sürdürdü.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “TCG Anadolu Çok Maksatlı Amfibi gemimiz, İstanbul liman ziyaretini tamamladı ve İzmir’e liman ziyaretinde bulunmak amacıyla bugün Sarayburnu’ndan intikale geçti. Gemimiz saat 19.15’te Çanakkale Şehitler Abidesi’ni selamlayacak. Pruvan Neta, Denizlerin Sakin Olsun…” ifadelerine yer verildi.

İstanbul’da 140 bin 55 ziyaretçiyi ağırladı

Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük savaş gemisi, yerli ve milli üretim TCG Anadolu, İstanbul programını tamamlayarak İzmir’e gitmek üzere Sarayburnu’ndan ayrıldı.

10 Nisan’da hizmete alınan ve 17 Nisan itibarıyla vatandaşların ziyaretine açılan TCG Anadolu, İstanbul programı süresince 140 bin 55 ziyaretçiyi ağırladı.

Bugün saat 19.00 sularında Çanakkale Boğazı’ndan geçmesi planlanan TCG Anadolu’nun, yarın İzmir’de olması bekleniyor.

TCG Anadolu’nun özellikleri

Tuzla’daki Sedef Tersanesi’nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken, SİHA’lar da konuşlanabiliyor.

Toplam 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu’da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek.

27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip.

TCG Anadolu, gemi yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye’den Japonya’ya ya da Avusturalya’ya intikal edebiliyor.

Kaynak: TRTHaber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close