İsveç, yeni istihbarat gemisi HMS Artemis'i teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

İsveç, yeni istihbarat gemisi HMS Artemis’i teslim aldı

Abone Ol 

İsveç, ülkenin yeni sinyal istihbarat gemisi HMS Artemis’i teslim aldığını açıkladı.

İsveç Savunma Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, teslimat pandemi süreci nedeniyle üretim konusunda yaşanan sıkıntılar ve aylarca süren zorlu deniz denemelerin ardından ülke, istihbarat gemisi HMS Artemis’i teslim aldı.

Geminin üreticisi olan savunma sanayi kuruluşu Saab’a göre, gemi son teknoloji sinyal istihbarat sistemleri ve deniz istihbarat sensörleri ile donatıldı ve 2024’te operasyonel konuşlandırmaya başlayarak İsveç Donanması’nın yaşlanan HMS Orion istihbarat gemisinin yerini alacak.

Saab yetkilisi Mats Wicksell yaptığı açıklamada; “Bu, Saab’ın tarihinde önemli bir gün. Sinyal İstihbarat yetenekleri İsveç için önemli ve bugün İsveç için de önemli bir kilometre taşı.” ifadelerini kullandı. 

“Yüksek Standart”

İstihbarat gemisi HMS Artemis, 2017’de Stockholm tarafından sipariş edildi ve ilk olarak 2019’da denize indirildi.

Başlangıçta 2020’de İsveç Donanması’na teslim edilmesi planlanan geminin inşaası, pandemi süreci ve yaşanan mali zorluklar nedeniyle uzun bir süre durduruldu.

Saab tarafından verilen bilgilere göre 74,6 metrelik (244 fit) gemi, parazit sinyallerini en aza indiren gelişmiş elektromanyetik uyumluluğa ve gelişmiş manevra kabiliyetlerine sahip.

İsveç Savunma Bakanlığı’na göre gemi, bölgede gelişmiş deniz tehditlerinin ortaya çıkması göz önüne alındığında, ülkenin deniz gözetim ve güvenlik operasyonlarında çok önemli bir rol oynayacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close