Yunanistan'dan Doğu Akdeniz açıklaması: "Türkiye'deki seçimin sonucunu bekliyoruz" - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Yunanistan’dan Doğu Akdeniz açıklaması: “Türkiye’deki seçimin sonucunu bekliyoruz”

Abone Ol 

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Doğu Akdeniz için, “Biz pragmatistiz. Umarız ki Türkiye seçimlerinden sonra yeniden buluşup Türkiye ile olan farklılıklarımıza bir çıkış yolu bulmaya çalışırız” dedi.

Avusturya’nın başkenti Viyana’yı ziyaret eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Görüşmede ikili ilişkiler, enerji, Rusya-Ukrayna savaşı gibi konuların ele alındığını belirterek gelecekte Arnavutluk üzerinden Avusturya ve Almanya’yı Yunanistan’a bağlayan bir enerji koridorunun kurulabileceğini söyledi.

Dendias, Doğu Akdeniz’deki durumun sakinleşmesi gerektiğini belirterek Yunanistan’ın, Doğu Akdeniz hususunda Avusturya’nın desteğine her zaman ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias, “Biz pragmatistiz. Umarız ki Türkiye seçimlerinden sonra yeniden buluşup Türkiye ile olan farklılıklarımıza bir çıkış yolu bulmaya çalışırız. Bu, tabii ki uluslararası hukuk ve uluslararası deniz hukukuna dayanmalıdır” diye konuştu.

YUNAN BAKAN’DAN AKKUYU AÇIKLAMASI

Bir gazetecinin, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi ile Türkiye’de geçen hafta açılışı yapılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali hakkında mı görüşeceğine ilişkin sorusunu da yanıtlayan Dedias, Akkuyu’nun kendilerine çok yakın olduğu savundu.

Dendias, UAEA Başkanı Grossi’den bu santrale ilişkin bilgi edineceğini, ancak ziyaretinin yalnız bununla sınırlı olmadığını, özellikle Rusya’nın kontrolündeki Ukrayna’da bulunan Zaporijya Nükleer Santrali’nin durumu hakkında görüş alışverişinde bulunacaklarını söyledi.

AVUSTURYA’DAN YUNANİSTAN’A DOĞU AKDENİZ DESTEĞİ

Schallenberg de Yunanistan’ın yakın bir tarihte enerji alanında belirleyici bir konuma geleceğini kaydederek şunları söyledi:

“Enerji merkezi olunması için Doğu Akdeniz’de istikrarın sağlanması ve uluslararası hukukun uygulanması çok önemli. Bu alanda Avusturya hükümeti olarak Yunanistan’ı destekliyoruz. Yunanistan’ın komşu ülkeleriyle, doğudakilerle, burada Türkiye’den bahsediyorum, ilişkileri olumlu yönde ilerliyor. Umarım bu siyaset bu şekilde devam eder.”

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close